Dünya Faiz Arttırırken, Türkiye Neden Faiz İndiriyor?

Dünya Faiz Arttırırken, Türkiye Neden Faiz İndiriyor?

1

Yaklaşık olarak 90 ülke 2022 yılının başından beri faiz artışına gitti. Ayrıca pek çok ülke tek seferde 75 baz puan faiz arttırdı. Buna en yakın örnek ise ABD. Geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası FED 75 baz puanlık son faiz artışını yaptı. Bundan bir gün sonra ise TCMB 100 puanlık faiz indirimine gittiğini açıkladı. Peki Dünya Faiz Arttırırken, Türkiye Neden Faiz İndiriyor?

Neredeyse tüm dünya enflasyon ile mücadele için faiz arttırırken, Türkiye büyümek adına tam tersi bir politika izlemekte. Böyle bir alternatif var mı? Yapılan bu politikanın meyve vermesi mümkün mü?

Enflasyon ile mücadele etmek adına pek çok ülke faiz arttırırken biz ısrarla faizleri düşürmekteyiz. Bunun sonucunda ise enflasyon diğer ülkelere göre bizde kat be kat fazla. Peki onlar bizim bilmediğimiz neyi biliyor?

Dünya Faiz Arttırırken, Türkiye Neden Faiz İndiriyor?

FED Başkanı Jerome Powell:

“Yüksek faiz sonucu yavaşlayan büyüme ve zayıflayan istihdam piyasası, hizmet ettiğimiz halk için sıkıntılıdır. Ancak bu sıkıntı, fiyat istikrarı sağlamayı beceremeyip sonrasında tekrar çaba vermenin yaratacağı sıkıntı kadar büyük değildir.“

FED, sene başından beri yaptığı faiz artışlarının ekonomiyi yavaşlatma riskine karşı daha fazla faiz artışına gitmemek ve hatta bir an önce faiz indirimlerine başlamak konusunda piyasaların yoğun baskısı altında.

Powell’ın cevabı bu baskılara bir cevap niteliğinde. Bugün başladığımızı işi yarım bırakır fiyat istikrarını sağlayamazsak ileride daha büyük bir bedel öderiz diyor ve geri adım atmıyor. 

Enflasyonu düşürme adına önce faiz artırımlarına gitmek, sonrasında gelen baskılar sonucu yeterli sabrı gösteremeyip yarı yolda faiz indirimlerine başlamak ve nihayetinde daha yüksek bir enflasyonla yüzleşmek bu topraklarda oldukça aşina olduğumuz bir kavram. Bugün geldiğimiz noktada ise artık usulen de olsa faiz artışı bile söz konusu değil.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Başlıkla içerik uyuşmuyor maalesef. Siz “neden” diye soruyorsunuz ama cevabını değil var olan durumu söylüyorsunuz. Fed başkanı şu açıklamayı yaptı “Yüksek faiz sonucu yavaşlayan büyüme ve zayıflayan istihdam piyasası, hizmet ettiğimiz halk için sıkıntılıdır. Ancak bu sıkıntı, fiyat istikrarı sağlamayı beceremeyip sonrasında tekrar çaba vermenin yaratacağı sıkıntı kadar büyük değildir.“ ….bakın kopyala yapıştır yaptım ben de. Ben “neden” sorusunun cevabını sizden öğrenemedim maalesef. Hükümetin beceriksizliği demeyin lütfen bana, bunu görüyor ve fazlasıyla hayatımızda yaşıyoruz zaten. Hatta bu konuyu youtube kanalınızdan da bizlerle paylaşırsanız memnun olurum 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir