Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir! Bilim İnsanları Açıkladı

Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir! Bilim İnsanları Açıkladı

0

Geçtiğimiz haftalarda Dünya’nın katmanlarının 4 den fazla olduğu düşüncesi mevcut. Bilim insanları, hazırladıkları bir algoritma ile sismik dalgaları izlediler. Ayrıca bu izlenmelerde 54 derecelik sapma olduğunu keşfettiler. Sapmanın nedeni olarak iç çekirdekte bulunan demir elementinin yapısı düşünülmekte. Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir!

Yeryüzünün 4 ana katmandan oluşmakta. Okullarda da öğretildiği gibi bu katmanlar kabuk, manto, dış çekirdek ve iç çekirdek şeklinde. Fakat söz konusu bilgi değişecek gibi gözükmekte. Çünkü yeni araştırmalara göre, iç çekirdeğin içerisinde birden fazla iç çekirdek katmanı var.

Jeofizikçi Joanne Stephenson, Dünya ile ilgili ders kitaplarını baştan yazmayı gerektirebilecek düzeyde bilgiler edindiklerini açıkladı. Bu bağlamda, Uluslararası Sismoloji Merkezi’nin yıllar boyunca topladığı verileri değerlendirmek için özel bir algoritma geliştiren bilim insanları, Dünya’nın bir ucundan ötekine yol alan sismik dalgaların izledikleri yolları incelemeyi başardılar. Bu inceleme, dikkat çekici detaylar içeriyor.

Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir

Dünya 4 Katmandan Daha Fazla

Bilim insanları, dünyanın dönme eksenini başlangıç olarak kabul etmekte. Bunun yanında sismik dalga yollarında 54 derecelik sapma olduğu tespiti mevcut. Bu sapma iç çekirdekte bulunmasa da dış çekirdekte var. Stephenson, bunun iç çekirdekte yer aldığı bilinen demir elementinin yapısındaki farklılıktan kaynak olabileceğini belirtti. İşte bu farklılık ispatlanabilirse, Dünya’nın bir iç çekirdeğinin daha olduğunu konuşmaya başlayacağız.

Söz konusu sapmanın sebebi, şu an için belirsizliğini koruyor. Ayrıca bunun bir bulmaca olduğunu söyleyen Stephenson, yaptıkları tespitle bulmacanın bir parçasını daha tamamladıklarını, bu parçanın çok daha fazla bilginin keşfedilmesini sağlayabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, bu inanılmaz keşif ile ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdürmekte.

Peki yapılan keşif ve devam eden çalışmalar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir