Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir! Bilim İnsanları Açıkladı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri

Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir! Bilim İnsanları Açıkladı

0

Geçtiğimiz haftalarda Dünya’nın katmanlarının 4 den fazla olduğu düşüncesi mevcut. Bilim insanları, hazırladıkları bir algoritma ile sismik dalgaları izlediler. Ayrıca bu izlenmelerde 54 derecelik sapma olduğunu keşfettiler. Sapmanın nedeni olarak iç çekirdekte bulunan demir elementinin yapısı düşünülmekte. Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir!

Yeryüzünün 4 ana katmandan oluşmakta. Okullarda da öğretildiği gibi bu katmanlar kabuk, manto, dış çekirdek ve iç çekirdek şeklinde. Fakat söz konusu bilgi değişecek gibi gözükmekte. Çünkü yeni araştırmalara göre, iç çekirdeğin içerisinde birden fazla iç çekirdek katmanı var.

Jeofizikçi Joanne Stephenson, Dünya ile ilgili ders kitaplarını baştan yazmayı gerektirebilecek düzeyde bilgiler edindiklerini açıkladı. Bu bağlamda, Uluslararası Sismoloji Merkezi’nin yıllar boyunca topladığı verileri değerlendirmek için özel bir algoritma geliştiren bilim insanları, Dünya’nın bir ucundan ötekine yol alan sismik dalgaların izledikleri yolları incelemeyi başardılar. Bu inceleme, dikkat çekici detaylar içeriyor.

Dünya 4 Katmandan Daha Fazla Olabilir

Dünya 4 Katmandan Daha Fazla

Bilim insanları, dünyanın dönme eksenini başlangıç olarak kabul etmekte. Bunun yanında sismik dalga yollarında 54 derecelik sapma olduğu tespiti mevcut. Bu sapma iç çekirdekte bulunmasa da dış çekirdekte var. Stephenson, bunun iç çekirdekte yer aldığı bilinen demir elementinin yapısındaki farklılıktan kaynak olabileceğini belirtti. İşte bu farklılık ispatlanabilirse, Dünya’nın bir iç çekirdeğinin daha olduğunu konuşmaya başlayacağız.

Söz konusu sapmanın sebebi, şu an için belirsizliğini koruyor. Ayrıca bunun bir bulmaca olduğunu söyleyen Stephenson, yaptıkları tespitle bulmacanın bir parçasını daha tamamladıklarını, bu parçanın çok daha fazla bilginin keşfedilmesini sağlayabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar, bu inanılmaz keşif ile ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdürmekte.

Peki yapılan keşif ve devam eden çalışmalar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap