Doğayı en fazla koruyanlar! 2023 yılının en çevreci otomobilleri

Doğayı en fazla koruyanlar! 2023 yılının en çevreci otomobilleri

0

Bugüne kadar hep en hızlı, en sağlam, en ucuz, en pahalı otomobilleri konuştuk. Peki küresel ısınmanın bu derece arttığı bir zamanda en çevreci otomobiller hangileri? İşte sizler için derlediğimiz Green NCAP tarafından hazırlanan en çevreci otomobiller listesi ve detayları…

Green NCAP nedir? İşte en çevreci otomobiller listesi!

Euro NCAP kurumunu ve testlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle sıfır otomobil alırken birçok kullanıcı bu test sonuçlarını takip etmekte. Otomobillerin yaya, yolcu ve şoför güvenliği gibi birçok farklı unsurunu test eden Euro NCAP’in yanında bir de Green NCAP bulunmakta.

Green NCAP en çevreci otomobiller

Green NCAP ise adından da anlaşılacağı üzere otomobillerin egzoz emisyonları, karbon salınımları gibi değerlerini test etmekte. Kurul bu testler sayesinde yeni üretilecek olan otomobillerin karbon ayak izlerini azaltmayı ve çevreyi korumayı amaçlıyor. Green NCAP 2023 yılında yaptığı egzoz emisyon ve karbon salınım testlerine göreyse geçen yılın en çevreci otomobillerini sıraladı.

Tam elektrikli otomobiller kategorisinin en çevreci ismi 2023 yılında ORA Funky Cat oldu. Çinli otomobil üreticisi Funky Cat modeli ile Temiz Hava İndeksi testinde 10 üzerinden 10, Enerji Verimliliği İndeksi testinde 10 üzerinden 9.5 ve Sera Gazı Endeksi testinde ise 10 üzerinden 9.5 puan aldı.

Dizel otomobil kategorisinde en çevreci otomobil Opel Mokka oldu. Alman otomobil üreticisi Opel, 1.5 dizel manuel şanzımanlı Mokka ile Temiz Hava İndeksi testinde 10 üzerinden 6.5, Enerji Verimliliği İndeksi testinde 10 üzerinden 5.8 ve Sera Gazı Endeksi testinde ise 10 üzerinden 4.8 puan aldı.

Benzinli otomobil kategorisinin en çevreci ismi Skoda Kamiq oldu. 1.0 TSI 5 ileri manuel şanzımanlı Kamiq Temiz Hava İndeksi testinde 10 üzerinden 7, Enerji Verimliliği İndeksi testinde 10 üzerinden 5.2 ve Sera Gazı Endeksi testinde ise 10 üzerinden 3.8 puan aldı.

Executive Car kategorisinde kazanan isim Tesla Model S oldu. Amerikalı üretici Tesla, çift motorlu Model S ile Temiz Hava İndeksi testinde 10 üzerinden 10, Enerji Verimliliği İndeksi testinde 10 üzerinden 9.4 ve Sera Gazı Endeksi testinde ise 10 üzerinden 9.7 puan aldı.

Küçük MPV kategorisinde ise karşımıza bir ticari model çıktı. Renault Kangoo E-Tech en çevreci küçük MPV otomobil olurken marka Temiz Hava İndeksi testinde 10 üzerinden 10, Enerji Verimliliği İndeksi testinde 10 üzerinden 8.5 ve Sera Gazı Endeksi testinde ise 10 üzerinden 8.7 puan aldı.

Green NCAP en çevreci otomobiller

Son olarak küçük SUV kategorisine geliyoruz. Alman otomobil markası Volkswagen elektrikli küçük SUV modeli ID.5 ile bu kategorinin kazananı oldu. Temiz Hava İndeksi testinde 10 üzerinden 10, Enerji Verimliliği İndeksi testinde 10 üzerinden 9.4 ve Sera Gazı Endeksi testinde ise 10 üzerinden 9.6 puan alan ID.5 listenin son kategorisinin kazananı oldu.

Kaynak: https://shiftdelete.net/dogayi-en-fazla-koruyanlar-2023-yilinin-en-cevreci-otomobilleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir