Delta Varyantı Türkiye’ye Geldi! Peki Delta Varyantı Nedir?

Delta Varyantı Türkiye’ye Geldi! Peki Delta Varyantı Nedir?

0

Ne yazık ki delta varyantı ülkemizde de görüldü. Peki ülkemizde görülen bu delta varyantı ne demek? Delta Varyantı Türkiye’ye Geldi! Peki Delta Varyantı Nedir?

Delta Varyantı Türkiye’ye Geldi! Peki Delta Varyantı Nedir?

Delta Varyantı Türkiye’ye Geldi! Peki Delta Varyantı Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi: Delta varyantı Türkiye’de. Maalesef ki ülkemizde 134 kişide bu varyant tespit edilmekte. Son hızla devam eden aşılar sayesinde Türkiye normalleşme sürecine girmekte. Fakat dünyada ortaya çıkan bu varyant, herkesi endişelendirmekte. Söz konusu olan bu varyant, diğer varyantlara göre yüksek hızla yayılmakta. Fahrettin Koca, söz konusu olan varyantın diğer mutasyonlara göre yaklaşık yüzde 70 daha hızlı yayıldığını belirtmekte. Ancak varyantın öldürücülüğünün daha az miktarda olduğunun da bilgisini vermekte.

Delta, ilk olarak  Hindistan’da kayıtlara geçmişti. Bu varyant, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen “endişe verici varyantlar”dan biri olmakta. Söz konusu olan varyant Hindistan’dan sonra İngiltere’de de hızla yayılmakta. Ayrıca Rusya da bu varyant ile mücadele etmekte. Fakat Hindistan, İngiltere, Pakistan ve Nepal’de yaygın olmakta.

Delta adı verilen varyantı uzmanlar önceden B.1.617.2 olarak tanımlamaktaydı. Ayrıca delta, İngiltere’de ilk tanımlanan Alfa varyantından ve virüsün orijinal türünden daha hızlı yayılmakta. Ek olarak bilim insanları bu zamana kadarki en bulaşıcı varyant olduğunun bilgisini vermekteler. Her geçen gün oranlar değişse de delta, alphadan yüzde 50 daha bulaşıcı olmakta.

Ayrıca yapılan araştırmalar doğrultusunda söz konusu olan varyant antikorlardan kaçabilmekte. Ek olarak da varyantın bazı monoklonal antikor tedavilerini az etkili hale getirebilme ihtimali mevcut. Yapılan araştırmalara ek olarak, deltanın daha ciddi hastalıklara neden olabileceği düşünülmekte.

Ancak yapılan son araştırmalara göre Pfizer-BioNTech aşısı deltanın neden olduğu semptomatik hastalığa karşı korumada yüzde 88 etkili olmakta. Fakat söz konusu olan çalışma, bir aşı dozunun deltaya karşı yüzde 33 etkili olduğunu belirtmekte. Hiç aşı olmayan insanların daha yüksek risk grubu altında oldukları bilinmekte.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir