Dell hacklendi! Milyonlarca kişinin verileri tehlikede

Dell hacklendi! Milyonlarca kişinin verileri tehlikede

0

Dell, son yaptığı açıklamada şirketin güvenlik sistemlerindeki zafiyet nedeniyle gerçekleşen bir veri ihlaline işaret ederek yaklaşık 49 milyon müşterinin kişisel bilgilerinin tehlikede olduğunu duyurdu. Kısacası Dell hacklendi. Şirket veri ihlaline dair çok gecikmeden açıklama yaptı.

Dell hacklendi!

Dell, veri ihlalinden etkilenen müşterilere kısa bir süre önce bildirimler göndermeye başladı. Şirket, yaptığı açıklamada önemli bir durum olmadığını, kimsenin kredi kartı gibi finansal bilgilerinin çalınmadığını, sadece kişilere ait isim bilgileri, fiziksel adres bilgilerisipariş bilgileri ve servisteki ürün bilgilerine dair veri ihlali gerçekleştiğini söylüyor.

Amerikalı bilgisayar üreticisi Dell, veri ihlaline dair bir açıklamada bulundu.

49 milyon Dell müşterisinin verileri tehlikede!

Şirket veri ihlaliyle alakalı şöyle diyor:

Dell Technologies, bilgilerinizin gizliliği ve güvenliği konusunu ciddiye alıyor. Şu anda, Dell’e yapılan alışverişlerle ilgili sınırlı türde müşteri bilgisini içeren bir veritabanını içeren bir Dell portalıyla ilgili bir olayı araştırıyoruz. İlgili bilginin türü göz önüne alındığında, müşterilerimiz için önemli bir risk olmadığına inanıyoruz.

Ayrıca son raporlara göre çalınan verilerin Dark Web’te aktif olarak satışa sunulduğu ortaya çıktı. Şu anda, bu veriler aracılığıyla şirketin 2017 ile 2024 arasındaki tüm satış verilerine erişilebiliyor. Veri ihlalinden etkilenen müşterilerin çoğunluğunun Amerika, Hindistan, Çin, Avustralya ve Kanada’da olduğu belirtiliyor.

Şirket, yayınladıkları gönderide şu anda kendilerinin de ne yaptığını şu sözlerle açıkladı:

Olayı tespit ettikten sonra, hemen olay yanıt prosedürlerimizi uyguladık, araştırmaya başladık, olayı kontrol altına almak için adımlar attık ve yetkililere bildirdik. Ayrıca bu olayı araştırmak için üçüncü bir parti forensik (iz sürücü) firma ile anlaştık. Durumu izlemeye devam edeceğiz.

Şirket, şu anda kullanıcıların ne yapması gerektiğini de şöyle açıkladı:

Araştırmamız, bilgilerinizin bu olay sırasında erişime açık olduğunu gösteriyor, ancak etkilenen bilginin sınırlı olması nedeniyle önemli bir risk olmadığına inanıyoruz. Bununla birlikte, teknik destek ve telefon dolandırıcılıklarından kaçınmanıza yardımcı olacak ipuçlarını daima aklınızda bulundurmalısınız. Dell hesaplarınız veya alımlarınızla ilgili herhangi şüpheli aktivite fark ederseniz, lütfen derhal endişelerinizi security@dell.com adresine bildirin.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşünceleriniz bizim için değerli, lütfen düşüncelerinizi yorumlarda açıklamayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/dell-hacklendi-veri-ihlali

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir