Corona Virüse Karşı Hazır Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Corona Virüse Karşı Hazır Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

0
Corona Virüsü hızla yayılırken olası bir salgın karşısında hazırlıksız yakalanmak, en az virüs kadar büyük bir tehlike oluşturuyor. Basit önlemlerle korunma şansımız maksimum seviyeye getirebilir ve yayılmasını önlemeye katkıda bulunabiliriz.
 
Çin’de meydana gelen corona virüsü dünyada hızla yayılıyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz saatlerde vaka tespiti olduğu Sağlık Bakanı Koca tarafından açıklandı. Ancak paniğe gerek olmadığı ve virüsün kontrol altında tutulmaya çalışıldığı belirtildi.
Alınması Gereken Önlemler hakkında aşağıdaki tüm bilgileri dikkatlice okuyup uygulamanızı tavsiye ediyoruz!
El Hijyeni Hakkında Bilinmesi Gerekenler:
Virüse yakalanmış ya ad corona virüsü şüphesi taşıyan kişilerle aranıza uzamanların tavsiyesi ile mesafe koyun. Bu mesafe en az bir iki metre olması gerektiği belirtiliyor.
 
Ellerinizi düzenli ve özenli bir şekilde yıkayın. En az 20-30 saniye süreyle bileklerinize kadar sabunlamayı ihmal etmeyin.
 
– Tokalaşma ve Kucaklaşmadan olabildiğince kaçının.
 
– Kendinizi koruyacak bazı basit önlemleri refleks haline getirin. Ellerinizi kullanmak yerine, kapı kolu veya asansör düğmelerini dirseğiniz ile temas edin.
– Aynı şekilde ellerinizi yüzünüze sürmeyin, başkalarının yüzünü ellemeyin. Özellikle de parmaklarınızın göz, ağız ve burnunuzla temas etmesinden kaçının.
 
Gerekirse eldiven kullanın. Eldivenlerinizi her gün yıkamayı veya değiştirmeyi ihmal etmeyin.
Maskeye Gerek Var mı?
– Kalabalık yerlerden, büyük etkinliklerden mümkün olduğunca kaçının.
 
– Kullanılmış kağıt mendilleri derhal çöpe atın. Çöpünüzü kapalı halde tutun.
 
– Burun ve ağız kapayan maskelerin sağlıklı kişiler açısından pek bir koruyucu etkisi bulunmuyor. Nefesteki nem maskeye geçiyor ve maske nemden dolayı daha 20 dakika geçmeden koruyucu özelliğini yitiriyor. Maske kullanımı daha çok tıbbi personeller için önem taşıyor.
Salgına Hazırlık:
Virüsün kitlelere yayıldığı gerçek bir salgın durumunda alınması gereken tedbirler de bulunuyor. Bu tür bir durum karşısında günlük yaşamı kısıtlayıcı önlem alınması ya da darboğaz yaşanması da olasılık dahilinde.
 
– Acil bir durumda birkaç hafta evde geçirmenize yetecek stoklamaları yapın.
 
-Reçete gerektiren önemli ilaçlar kullanıyorsanız ya da ihtiyaç duyabileceğiniz reçeteli ilaçlar varsa bir aylık bir stoku evinizde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
 
– Bozulmayacak dayanıklı gıda ve erzakları temin edin.
 
– Olası bir salgına çevrenizdekilerle, komşularınız ve akrabalarınızla birlikte hazırlanın. Bu hem birliktelik hissini güçlendirecek hem de daha iyi organize olmanızı sağlayacaktır.
”Diyobi ailesi olarak tüm herkese sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Bu virüsü de atlatacağımızı biliyor sizlerinde virüsün çaresi, aşısı bulunana kadar bu önlemleri alarak panik yapmadan hayatlarınıza devam etmenizi temenni ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir