Clearview AI Yüz Tanıma Sistemi Geliyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Clearview AI Yüz Tanıma Sistemi Geliyor!

+ - 0

Tartışmalı yüz tanıma teknolojisi için Clearview Al şirketi patent almak için hazırlanmakta. Gelen bilgilere göre sistem, FBI dahil olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kullanılacak. Ayrıca sosyal medya sistemlerinden insanların görüntülerini izinsiz olarak toplamakta. Ek olarak veritabanında bulunan milyonlarca veriden dolayı söz konusu sistem eleştirilmekte. Bunun yanında şirket ise, toplanmakta olan görüntülerin halka açık olmasından dolayı adil olduğunu iddia etmekte. Clearview AI yüz tanıma sistemi!

Clearview AI yüz tanıma sistemi çok yakın!

Clearview AI Yüz Tanıma Sistemi Geliyor

Gelen haberlere göre şirket ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinden (USPTO) başvurunun onaylanmasına yönelik bir bildiri aldı. Eğer şirket işe koyulursa, hükûmet listelerinden ve güvenlik kamerası görüntülerinden insanları bulmak için halka açık internet verilerinde bu sistemi kullanacak.

Söz konusu şirket yüz tanıma sisteminin patentini güvence altına almak adına ücret ödeyecek. Bunun yanında, learview AI görüntü veritabanı pek çok eleştiriye de maruz kalmakta. Ayrıca Avustralya ve Birleşik Krallık gibi hükûmetler de yüz tanımanın veri yasalarını ihlal ettiğini düşünmekte.

Ayrıca Clearview CEO’su, teknolojinin bir gözetim aracı değil, suç zanlılarını tanımlamaya yönelik olduğunu ileri sürdü. Eleştirmenler ise, bu tür sistemlerin yoldan geçen birinin akıllı telefonla görüntünüzü yakalamasına ve ardından sizinle ilgili kişisel verileri ortaya çıkarmasına potansiyel olarak izin verebileceğini iddia ediyor.

Peki yaşanan bu gelişmeler hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap