Çin Wuhan’da Kolera Vakası Çıktı!

Çin Wuhan’da Kolera Vakası Çıktı!

0

Birçoğumuzun Coronavirüs ile tanıdığı Çin’in Wuhan kenti, bu sefer farklı bir hastalık ile gündemde. Gelen haberlere göre Çin Wuhan’da kolera vakası çıktı. Söz konusu hastalık bir öğrencide tespit edildi. Vaka tespitinin sonrasında ise salgın riskine karşı olarak önlemler alınmaya başlandı.

Çin Wuhan’da Kolera Vakası Çıktı!

Çin Wuhan'da Kolera Vakası Çıktı!

Dünyanın en fazla nüfuslu ülkesi olan Çin yine bir hastalık haberi ile karşımızda. Çin’in Wuhan Üniversitesi tarafından bir kolera vakası bildirildi. Vakanın tespit edilmesiyle birlikte Çinli uzmanlar, hastalığın geniş kitlelere bulaşmaması için vakit kaybetmeden önlem almaya başladılar.

Bölgedeki sağlık müdürlüğü tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmakta. Söz konusu açıklamada koleranın bir öğrencide tespit edildiği bildirilmekte. Ayrıca numuneler toplanmakta, temaslı takibi gerçekleştirilmekte ve bazı mekanlar dezenfeksiyon için kapatılmakta. Ek olarak ülkede bu zamana kadar başka bir vaka tespit edilmediğin altı çizilmekte.

Peki bu kolera nedir? Kolera, özellikle doğal afetlerden etkilenen, savaşan ve yoksul gruplarda kolay bir şekilde yayılan bir hastalıktır. Vibrio cholerae bakterisinin ince bağırsakta enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Protein yapıya sahip olan enterioksin adlı bir zehrin üretildiği bu hastalıkta ince bağırsak duvarında yer alan epitelyum hücreleri, adenil sikloz isimli enzim salgılar. Adenil sikloz enziminin salgılanmasıyla birlikte endorozinin 3,5 monofosfat adlı bir maddenin üretiminde artış yaşanır. Bu maddenin üretiminde yaşanan artış, vücut sıvısının boşluğa geçmesine neden olur. Sonuç olarak vücuda alınan sıvı ve elektrolitler, ince bağırsaklar tarafından emilmez, direkt olarak dışarıya atılır. Bu zincirleme olaylar sonucunda meydana gelen kolera, insan hayatını büyük ölçüde tehlikeye atarDünya Sağlık Örgütü’ne göre kolera, tedavi edilmemesi durumunda saatler içinde kişinin ölümüne neden olabilimektedir.

Ancak kolera, günümüzde yeni çıkan bir hastalık değildir ve bir tedavisi bulunmaktadır.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir