Borsa ile Finansal Özgür Olmak! Temettü Nedir?

Borsa ile Finansal Özgür Olmak! Temettü Nedir?

0

Yazılı olmayan bir kural gibi herkes sabah erken saatlerde işe gidip akşam yorgun argın eve dönmek zorunda ve bunu minimum haftanın beş günü yapması gerekiyor. Peki bu sarmaldan çıkmanın bir yolu var mı? Bir süre sonra özgür bir şekilde sevdiğimiz işte çalışıp hayatımıza devam edebilir miyiz? Veya hiç çalışmadan yaşama mümkün mü? Borsa ile finansal özgür olmak!

Finansal özgür olmak bu yüzden çok önemli. Borsa ile finansal özgür olmak için neler yapmalısınız bu yazımızda ona değineceğiz. Ayrıca anlatılanlar tabi ki yatırım tavsiyesi değildir. Zaten burada sadece sizlere bir mantıktan söz edeceğiz.

Finansal Özgürlük Nedir?

Finansal özgürlük, kişinin pasif gelirleri ve harcamaları arasındaki dengeyi kurarak, pasif gelirinin harcamalarını karşılayabileceği bir noktaya ulaşması anlamına gelir. 

Pasif geliri olan birinin elinde, herhangi bir maaşlı işte çalışmadan, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar nakit akışı sağlayan bir portföy bulunmaktadır. Finansal özgürlük, kişinin istediği gibi hayatını sürdürebilmesi için önemli bir araçtır. 

Finansal özgür olma için borsayı kullanabileceğiniz gibi yeterli sayıda gayrimenkulünüz varsa hedefinize ulaşmanız mümkün.

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin ortaklarına yıllık bilanço esasına göre tespit edilen net karın oranında veya bunun için ayrılan yedek akçelerden pay verilmesidir. Kar payının dağıtılmasına anonim şirketlerde genel kurul karar verir. Ana sözleşmeye eklenen bir maddeyle, bazı pay türlerine temettü ile ilgili olarak özel imtiyazlar tanınabilmekte. Bu koşullarda, kar dağıtımı sırasında bu özel imtiyazlar dikkate alınarak oranlar belirlenmekte.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak için kişilerin öncelikle temettü dağıtan bir şirketten hisse senedi sahibi olması gerekmektedir. Genellikle şirketlerin temettü ödeme günleri bellidir. Ayrıca bu günden 1 gün evvel hisse almış olsa bile, temettü ödeme gününde ödeme alma hakkı yaratır. Yani yatırımcı temettü ödeme gününden önce aldığı hisseleri kaç gün önce almış olursa olsun ödeme günlerinde temettü alabilmektedir.

Ne Kadar Para ile Finansal Özgür Olunur?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir