Bir Anının Akılda Kalıp Kalmayacağını Belirleyen Şey Ne?
 1. Anasayfa
 2. Bilim Haberleri

Bir Anının Akılda Kalıp Kalmayacağını Belirleyen Şey Ne?

0

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, beyindeki unutma sürecinin isteğe başlı olmaksızın geçmişimize dair anıları temizleyen microglia adındaki bir hücre ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Sevdiğiniz bir insanın yüzü, mutsuz olduğunuz anlar, kazandığınız başarılar, hüzünlendiğiniz zamanlar… İyi veya kötü, zihninizdeki tüm anılar, bizleri geçmişle bugün arasında bağ kuran bir köprü görevi görür. Ne yazık ki, insanoğlu geçmişe dair her anıyı akılda tutamıyor. Peki, bir anının akılda kalıp kalmayacağını belirleyen şey ne?

Ünlü bilim dergisi Science’ta yayınlanan bir makale, beyindeki bir tür bağışıklık hücresi olan microglia’nın, aslında bir ‘bellek temizleme aracı’ olarak çalıştığına dair kanıtlar sunuyor. Çin’deki Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden nörobiyolog Yan Gu, microglia’nın, anılarımızın temelini oluşturan sinir devresini aşındırarak, ‘kademeli unutma’ sürecinde beyine yardımcı olduğunu söylüyor.

Gu, unutmanın tam anlamıyla doğal bir süreç olduğunu belirtiyor. Beyin, özellikle REM uykusu sırasında, yani uykunun 4. safhasında artık yararlı olmadığını düşündüğü anıları tabiri caizse sürekli olarak temizliyor. Ekip, mikroglia’nın bu sürecin başlamasına yardımcı olan hücreler olduğunu öne sürüyor. Fakat daha da önemlisi, bu yavaş unutma sadece belirli türdeki anılar için geçerli. Gu’ya göre artık ihtiyaç duymadığımız anılar, ilk unuttuklarımız oluyor. Araştırma ekibi, microglia’nın hafızada oynadığı rolü ortaya çıkarmak için, farelerin hafızasındaki korku anlarını ele aldı. Farelerin, bir kutuya her girdiklerinde ayaklarına hafif elektrik şoku veren araştırmacılar, farelerin beş gün sonra verilen şoklardan korkmayı öğrendiklerini gördü.

35 gün sonra, ağrıya yönelik anıları azalan fareler, şoklardan daha az korkmaya başladı. Farelerin artık korku anılarına ihtiyaç duymadığını ve bu yüzden anılarını yavaş yavaş unuttuklarını belirten bilim adamları, bu sürecin mikroglia hücresinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir