BioNTech Aşısı Türkiye’ye Geliyor! Bakan Koca Açıkladı

BioNTech Aşısı Türkiye’ye Geliyor! Bakan Koca Açıkladı

1

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için aşı çalışmaları son hızla devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk doktorların yetkili olduğu BioNTech şirketi ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in ürettiği aşının Türkiye’ye geleceğini resmi olarak duyurdu. BioNTech aşısı Türkiye’ye geliyor haberleri hızla yayıldı.

BioNTech aşısı Türkiye’ye geliyor! 30 milyon doz aşı yolda

BioNTech aşısı Türkiye'ye geliyor

Fahrettin Koca, Pfizer/BioNTech aşısı hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, COVID-19 için geliştirilen bu aşının Türkiye’ye geleceği ile ilgili müjdeli haberi paylaştı. Bu konu ile ilgili Bakan Koca’nın açıklamaları ise şöyle:

“Ben Uğur Hoca ile son 2-3 gün boyunca 5-6 kez görüştük ve bu sorunu kısmen hallettiğimizi söyleyebilirim. Sözleşmenin adedi ile üretim hakkında bir sorun olduğunda sorumluluk taşıyabileceklerini belirten bir maddeye yer vermek için de ikimiz karar kıldık.

Sözleşme miktarından daha çok bir sorumluluk taşımama noktasında sabırsız olduklarını, bunu sorunu aşmamızın mümkün olmadığını belirttiler. Biz bunu halkımıza sözleşmenin adedince sorumluluk yüklenebileceğini belirterek bu aşıyı yapabileceğimizi söylemiş olduk.

BioNTech/Pfizer aşısı Mart ayının sonuna kadar 4.5 milyon gibi planladık. Ocak ayında tahminimce 1-1.5 milyon doz gibi bir kısmı gelecek. Önümüzdeki haftalarda bunu takvimle netleştirerek Uğur Hoca bizlere bildirmiş olacak.

Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz, opsiyonel olarak da 30 milyon doza kadar alınabilme imkanının olduğunu hep beraber göreceğiz. Tahmini olarak bu gece yada yarın sözleşme imzalama işlemi sona erer.

Pfizer aşısının fiyatının dünyada birçok ülkeye satılan fiyattan daha aşağı olduğunu söyleyebilirim. Firma açıklamasını istemiyor ama dünyada satılan fiyatlardan daha aşağıda olduğunu belirtmekte fayda var.

Çin’in SinoVac aşısı firmanın bunu açıklamamamızı ama bu ücretin diğer ülkelerde satılabilecek ve satılan sayılardan düşük olduğunu söylemiş olalım.”

Koronavirüs için geliştirilen aşılar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Aşıların ülkemize geldiği taktirde siz bu aşıdan olmak istiyor musunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Bir an önce biter inşallah bu virüs :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir