1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Bilim Kurulu Üyesinden Kapanma Uyarısı!

Bilim Kurulu Üyesinden Kapanma Uyarısı!


Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener yeni bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada yeniden kapanmaya gidebileceğimize değindi. Ayrıca aşı karşıtlarına duyuruda bulundu. Bilim Kurulu Üyesinden Kapanma Uyarısı!

Bilim Kurulu Üyesinden Kapanma Uyarısı!

Bildiğiniz üzere Koronavirüs tüm dünyayı sarmış durumda. Ülkemiz de bu durumdan nasibini alarak virüsle canla başla mücadele etmekte. Halkın her kesimini aşılamak ve toplum bağışıklığını kazandırmak için çalışmalar devam etmekte. Her ne kadar okulların, iş yerlerinin, kafelerin açılmasıyla birlikte normal hayatımıza devam etsek de uzmanlar 25-30 bin civarında seyreden vaka sayılarına dikkat çekmekte. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, vaka sayısının 70 bine çıkması durumunda yeniden kapanmaya gidebileceğimizi açıkladı.

Şener, sabit seyreden günlük vaka tablosunun pik yapıp tırmanabilme ihtimalinin var olduğunu söylemekte. Ek olarak Türkiye genelinde aşılanmanın neredeyse durduğunu belirtmekte. Özellikle de  65 yaşın altında aşılanmaya ‘ayak direyen’ bir kesim insanın olduğunu söylemekte. Ayrıca Şener, açıklamasında “70 bin vaka sayılarına sıçrama olması durumunda yeniden kapanma, okulların kapanması gibi tabloların gündeme gelme durumu söz konusu olabilir.” cümlelerini söylemekte.

Ayrıca Şener, Türkiye’deki aşı karşıtı gruplar arasında bilim insanlarının da yer aldığını söylemekte. Ek olarak her insanın görüşüne saygı duyduklarını ancak bu karşıt görüşlerin aşı karşıtlığını tetiklediğini belirtmekte. ‘Vatandaşlarda aşı tereddüdünü körükleyecek’ söylemlerin hepimize zararı olacağını söylemekte. Sözlerine ”Kamuoyu önünde söylediğimiz ve paylaştığımız aşıyla ilgili olumsuz görüşleri bir kenara bırakmamız lazım. Bu salgından çıkmamızın yolu aşı, maske ve mesafeden geçiyor.” cümlelerini de eklemekte.

Delta-Delta Plus varyantının pandemiyi atlatmak için gereken toplumsal bağışıklık oranını %85’e çıkarmasını beklediklerini söyleyen Şener, Türkiye’de çift doz aşılanmayla birlikte bu oranın %70 söylemekte. Ayrıca bu kışı minimum hasarla atlatırsak 2022 yılının ilk yarısında Covid-19’un Türkiye gündeminden düşebileceğini vurgulamakta. Ek olarak “Bu yelpazeyi istediğimiz oranda yukarıya tırmandıramazsak, yani aşılanma oranımızı %75-85 bandı üzerine çıkaramazsak 2022 yılında Covid-19 konuşup aşı çağrısı yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim için üzücü olur. Elimizde aşı var, kendi yerli ve milli aşımız da var. Israrla bunun olumsuz yanlarını paylaşmak doğru bir şey değil.” cümlelerini kullanmakta.  

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap