Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak Nasıl Yapılır?

0

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak veya bilgisayarda ekran videosu almak için çeşitli nedenlerden dolayı ihtiyaç duyarız. Peki SS almak için ne yapmamız gerekmekte? Ekran görüntüsü nasıl alınır ve nereye kaydedilir? Ekran görüntüsü alma için program gerekmekte mi? Tüm sorularınızın yanıtı bu yazımızda.

Az sonra ekrandaki bir görüntünün nasıl kaydedileceğini öğreneceksiniz. Bilgisayarda ekran görüntüsü almak fotoğraf çekmek istiyorsak yapacağımız ilk şey bilgisayarın klavyesini kullanmak. Ayrıca size güzel bir haberim var bunu yapma çok kolay.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak

Ekran Görüntüsü Alma Tuşları

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için bu gönderileri kullanabilirsiniz:

 • FN + PrtSc
 • Windows + PrtSc
 • Windows + Elek + S
 • Alt + Prınt Screen
 • PrtSc
 • Ekran Alıntı Aracı

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma için bir kısa yol var. Sıklık ile her alanda, ekran görüntülerini kaydetmemize yardımcı olacak en büyük yardımcımız, bilgisayarımızdır. Klavyedeki “Print Scrn” tuşu bu amaç için tasarlanmıştır. Düğmeye bastığınızda, ekranın geçerli görüntüsü kaydedilir.

Ekran görüntüsü alma Print Screen butonu ile çekildikten sonra herhangi bir programın açılan “Düzenle” menüsü altındaki “Bitti” seçeneğine tıkladığınızda hafızadaki görüntü aniden karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, bu görünümü istediğiniz yere kaydedebilir ve açabilirsiniz. Çünkü ekran görüntüsü, çekim işlemine yanıt olarak bağlı olduğunuz bir dosya olarak yazılır.

Bilgisayarda Ekran Videosu Nasıl Kaydedilir?

Bilgisayara üzerinden ekran videosu çekme işlemi içinde pek çok farklı yöntem bulunmakta. Youtube kanalınız için veya bir ihtiyaçtan dolayı ekran videosu kaydetme istenebilmekte. Bu konuda yine 3-5dk içerisinde hedefinize ulaşabilmeniz mevcut. Bilgisayar ekran videosu için dilerseniz Windows 10-11 de monitör kayıt aracı sayesinde kayıt başlatabilirsiniz. Ayrıca bir programa ile de ekran kaydı alma mümkün.

Bilgisayarda ekran videosunu kaydetmek için paranız yok ve bir ekran kaydedici mi arıyorsunuz? Windows 10 kendi monitör kayıt aracı da sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Evet, doğru okudunuz, Windows 10’da ekran görüntüsü almak için bizlere kolaylıklar sağlar.

Ekran Video Kayıt Programları

Bilgisayarda ekran videosunu kaydetmek istediğiniz zaman program kullanmak zorunda mı kadınız? Sizin işinizi kolaylaştıracak programları sizler için paylaşıyoruz.

 1. Bandicam: Listede 2. Sırada yer almaktadır. Bilgisayarda ekran videosunu kaydetmek için oyuncuların sıklıkla kullandığı bir uygulamadır. Diğer uygulamalar gibi buda ücretli ve ücretsiz olarak kullanıla bilir. Ücretli sürümde, kaydettiğiniz videolarda Bandicam logosunu görmeyeceksiniz. Ücretli sürümde bu logo kaybolur. Ücretsiz kullanmak isterseniz ise istemeyeceğiniz tek sorun 1 video için size 10 dakika süre tanıması olacaktır.
 2. Ezvıd: Bilgisayarda ekran videosunu kaydetmek için başka bir program Ezvıd Screen Recorder’dır. Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan Ezvid’de, ekranınızı kaydedip ve kaydedilen videoları YouTube biçimindeki platformlarda programdan güncelleyebilirsiniz. Ek olarak, program bazı video kayıt etme araçlarında bulunmayan video düzenleme ve video hızı ayarı gibi benzer özellikler sunar.
 3. Share Llogara: Share Llogarara, 2007’den beri ekran kaydı sunan açık kaynaklı bir kayıt programıdır. Share Llogara ayrıca ekran görüntülerini doğrudan Youtube’da paylaşma ve GIF olarak kaydetme olanağı sunar.
 4. TinyTake: Piyasadaki en iyi ekran kaydedici programlarından önce gelen TinyTake. Kaydedilen birçok özelliğe sahip. Ayrıca program ücretsiz sürümde, yalnızca 5 dakikaya kadar ekran görüntüsü almanıza izin verilirken, ücretli sürümde 2 saate kadar sürebilmekte. Tinytake’in ücretsiz sürümü kısa videolar için çalışsa da, özel istek listemizdeki diğer ücretsiz programlar sizin işinizi görecektir.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Yolları

Yukarıda anlattığımız yollar ile sizlerde kolayca ekran görüntüsü yakalama işlemi yapabilmektesiniz. Ayrıca ekran videosu çekme de sorunsuz yapılmakta.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir