Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Sağlandı

Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Sağlandı

0

Bilim insanları fareler üzerindeki deneylerine devam ederken yeni bir bilgi edindiler. Lazer ışını sayesinde beynin kendini farklı bir ortamda zannetmesi ihtimali sağlandı. Lazer ışınına maruz bırakılan farelerde değişik tepkiler elde edildi. Bu tepkiler doğrultusunda farelerin kendilerini farklı bir konumda olduklarını zannettikleri anlaşıldı.

Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Hakkında Çalışma

Beynin Kendini Farklı Bir Ortamda Zannetmesi Hakkında Çalışma

University College London’dan (UCL) bilim insanları, “hafızanın iç işleyişine ve konumlandırma sistemi ile ilgili daha fazla açıklık getirmek amacıyla fareler üzerinde deneyler gerçekleştirmeye başladı.

Çalışma ile ilgili bilim insanları, beynin hafızadan sorumlu bölgesi olarak bilinen hipokampusa lazer ışınları göndererek place cells denilen konum hücrelerinin uyarılabileceği bilgisini edinmiş oldular.

Edinilen bilgiler ışığından konum hücreleri, canlılar için yeni bir ortama giriş yaptıklarında aktif hale geliyorlar. Bu yeni çevreyi tanıyarak hafızada saklanması görevini üstleniyor.

Bilim insanları deneylerde, fareleri bir konuma yerleştirdi ve burada onlara şekerli su verdi. Sonraki aşamada ise fareler farklı bir konuma yerleştirildi ve lazer yardımıyla konum hücrelerinin yeniden aktif edilip edilemeyeceği test edildi.

Lazer ışınlarıyla gerçekleştirilen denemelerde başarılı olundu. Çünkü fareler, farklı bir konumda bulunmalarına rağmen konum hücrelerini etkinleştirerek az önce şekerli suyun verildiği konumda bulunduklarını düşünmeye başladılar. Deneye tabi tutulan fareler yanılgıya düştüler ve gözlemlendiği kadarıyla şekerli suyu aramaya başladılar.

Bu deney ve çalışmayla ilgili olarak bilim insanlarının yaptıkları açıklamalara göre bulgular, beynin anıları nasıl depoladığı hakkında kritik bilgiler bulunduruyor. Bilim insanlarına göre bu konu üzerine yapılacak yeni araştırmalar, bunama ve Alzheimer gibi hafıza odaklı hastalıklar için yeni tedaviler geliştirilebilmesi mümkün olabilir.

Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar ve fare deneyleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir