Bayraktar TB3, yerli motorla irtifa rekoru kırdı

Bayraktar TB3, yerli motorla irtifa rekoru kırdı

0

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, yerli motorla 33.000 feet irtifaya ulaşarak önemli bir başarıya imza attı. Yüksek İrtifa Sistem Performans Testi’ni başarıyla tamamlayan milli SİHA, Türk havacılık tarihinde kendine yeni bir sayfa açtı. 

Bayraktar TB3, Yüksek İrtifa Sistem Performans Testi’ni tamamladı!

Bayraktar TB3, ilk uçuşunu 27 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirmiş ve o tarihten bu yana test süreçlerini başarıyla sürdürüyordu. TEI tarafından geliştirilen PD-170 motoru ile güçlendirilen SİHA, son test uçuşunda yerli bir motorla ulaşılan en yüksek irtifaya ulaşarak önemli bir kilometre taşını geride bıraktı. 

Milli SİHA, bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 327 saat 35 dakika havada kaldı. 20 Aralık 2023 tarihinde yapılan uzun uçuş testinde ise yere inmeden 32 saat havada kalarak 5.700 km yol kat etmişti. Bayraktar TB3, 26 Mart 2024 tarihinde ise Aselsan tarafından geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Katlanabilir kanat yapısı sayesinde kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen Bayraktar TB3, bu özelliğiyle dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olma özelliğini taşıyor. 2024 yılı içerisinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlaması planlanan SİHA, görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyeti ile uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Bu sayede keşif, gözetleme, istihbarat ve taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı da gerçekleştirebilecek. 

Ek olarak Baykar, savunma ve havacılık sektöründe ihracat şampiyonu olarak başarısını sürdürüyor. Gelirlerinin büyük bir kısmını ihracattan elde eden şirket, Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 9 ülkeyle ihracat anlaşması imzaladı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/bayraktar-tb3-yerli-motor-irtifa-rekoru

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir