Apple’dan sonra sıra Tesla’da mı? Hindistan’da Tesla fabrikası

Apple’dan sonra sıra Tesla’da mı? Hindistan’da Tesla fabrikası

0
Tesla hindistan fabrikası, Tesla çin fabrikası, Tesla fabrikası, Tesla Türkiye

Tesla, Hindistan’da fabrika açmak için girişimlere başladı. Elektrikli araç pazarında önemli bir yerde olan ülke, Türkiye gibi ithal araçlara yüksek vergiler uyguluyor. İşte Tesla bu engeli aşmak için yerelleşme peşinde. Ancak bu adımın Çin-ABD ticari geriliminde zarar görmemek adına olma ihtimali de var.

Tesla, Çin yerine Hindistan fabrikası mı kuracak?

Marka Çin, Şangay fabrikası ile önemli bir üretim hacmine ulaştı. Özellikle Çin pazarında bu fabrika ile büyük avantaj elde eden marka şimdi de Hindistan pazarında büyüme peşinde. Tesla pazara Çin fabrikasında üretilen araçlarla giriş yaptı. Uzun süredir Hindistan’da vergi indirimi için uğraşan marka, çözümü Hindistan fabrikasında buldu.

Hindistan ithal araçlar için katı vergi kurallarına sahip. Buna göre 40 bin doların altındaki araçlara yüzde 60, üzerinde yer alan araçlara ise yüzde 100 vergi uygulanıyor. Bu anlamda Tesla, özellikle pazarda rekabet halinde olduğu Çinli modeller karşısında zorlanıyor. Hindistan’da 40 bin dolar üstü her araç elektrikli olsun olmasın bu anlamda lüks araç olarak sayılıyor. İşte Tesla, son bir yıldır elektrikli araçların bu vergi diliminden muaf olması için lobi çalışması yürüttü.

Tesla hindistan fabrikası, Tesla çin fabrikası, Tesla fabrikası, Tesla Türkiye

Çalışma başarılı olmasa da Tesla, çözümü Hindistan’a fabrika açmakta buldu. Ancak Hindistan’da ithal araç üretimi açısından da zorluklar mevcut. Bu anlamda Tesla Hindistan fabrikası için hükümet yeni bir yasal düzenleme yapma peşinde.

Tesla Çin fabrikası için ise şu an için bir kapanma ihtimali yok. Ancak Çin, daha önce Tesla araçlarını resmi kurumlarda kullanılmasını yasakladı. Özellikle Tesla araçlarda yer alan dikiz aynası kamerası Çin hükümet tarafından tehlikeli görülüyor. ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimin ve ambargo restleşmesi nin ise yakında Tesla ve Apple’ı vurma ihtimali var. Bu anlamda Apple, üretimini Hindistan’a kaydırma kararı almıştı. Tesla’nın Hindistan fabrikası sonrası böyle bir karar alıp almayacağı ise merak konusu.

Tesla, Hindistan dışında Türkiye’nin de içinde olduğu coğrafyada bir fabrika açma peşinde. Bildiğiniz gibi Türkiye’de satılan Tesla modelleri Almanya çıkışlı. Tesla Türkiye fabrikası için şartlar henüz olgunlaşmış olmasa da markanın özellikle Ortadoğu pazarında büyümek istediği biliniyor. Bu anlamda Türkiye önemli adaylar arasında.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-hindistan-fabrikasi-cin-fabrikasi-kapanma

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir