Amazon Ürünlerini İmha Ediyor! İşte Detaylar

Amazon Ürünlerini İmha Ediyor! İşte Detaylar

0

Popüler teknoloji şirketi Amazon’dan şok edici bir bilgi geldi. Şirket satışını yaptığı milyonlarca ürününü her hafta imha ediyor. Amazon Ürünlerini İmha Ediyor! İşte Detaylar

Amazon Ürünlerini İmha Ediyor! İşte Detaylar

Amazon Ürünlerini İmha Ediyor! İşte Detaylar

Dünyadaki popüler teknoloji şirketlerinden biri olan Amazon’dan, gündemi sarsacak bir haber geldi. Söz konusu olan bu haberden sonra çevreci insanlar kızgınlıklarını belirttiler. Çıkan habere göre  şirket her hafta binlerce ürünü (yılda milyonlarca) imha etmekte. Birleşik Krallık‘ta yer alan depodan sızan görüntüler ve eski çalışanın demeci imhanın sebebini ortaya çıkardı.

Amazon’un eski bir depo çalışanı ile İngiltere’de yayın yapan ITV News bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda yer alan bilgiye göre Glasgow, İskoçya yakınlarındaki bir depoda haftada yaklaşık 130 bin ürünü imha ettikleri yer almakta. Fakat imha edilen ürünlerin bazıları iade edilenler, bazıları ise satılmayan ürünler olarak bilinmekte. Ayrıca söz konusu olan depoda çekilmiş olan görüntüler eski çalışanın ifadelerini destekler nitelikte olmakta. Fakat ne yazık ki Dunfermline deposundan gelen çekimler israfın boyutunu göstermekte. Birden fazla yer alan teknolojik aletler başta olmak üzere ürünlerin hepsi imha edilmekte.

Ayrıca söz konusu olan haberde adını açıklamayan çalışan, “Yıkılan şeyin bir mantığı veya nedeni yok. Dyson, Hoovers, ara sıra MacBook ve iPad imha edilmekte.” dedi. Üstelik bu görüntüler sadece bir depo merkezinden gelmekte. Söz konusu olan görüntülerden sonra Amazon şirketinin bu ı israfı çevrecileri çok kızdırdı.

Ayrıca gelen bilgilere göre Nisan ayında bir hafta içinde, Dunfermline deposundan sızdırılan bir belgede, ‘imha‘ olarak işaretlenmiş 124 binden fazla ürün görülmekte. Ek olarak da ynı dönemde 28 bin ürünü ‘bağış’ olarak etiketlenmekte. Ayrıca röportajda konuşan çalışan bazı haftalarda 200 binden fazla ürünün imha edildiğinin de bilgini vermekte.

Bu bilgileri öğrendikten sonra akıllarda tek bir soru oluştu. Amazon neden milyonlarca ürünü imha etmekte? Çoğu satıcı, ürünlerini Amazon’un depolarında barındırmayı tercih etmekte. Fakat söz konusu olan mallar ne kadar uzun süre satılmazsa, şirket onları depolamak için o kadar fazla ücret almakta. Bu yüzden de malları, elden çıkarmak, stokları depolamaya devam etmekten daha ucuz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir