Açılan Ozon Deliği Bu Yıl Kapanmaya Başladı

Açılan Ozon Deliği Bu Yıl Kapanmaya Başladı

0
Açılan Ozon Deliği Bu Yıl Kapanmaya Başladı.

Açılan Ozon deliği, etrafı okyanuslarla çevrili olan Antarktika’nın üzerinde oluşuyor. Fakat, bu yılki yapılan gözlemlerde Kuzey Kutbu üzerinde oluşan ozon katmanında olağanüstü bir açıklık gözlemlendi. Bilim insanları, Arktik üzerindeki ozon deliğinde büyük oranda bir azalma kaydettiklerini duyurdu.

Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Arktik’in üstünde her yıl sonbaharda oluşan ozon deliklerinin nisan ayının on beşine kadar kapanacağı bildirilmişti. Aynı zamanda, bu seneki deliğin büyüklüğünün daha önce hiç görülmediği de belirtilmişti. ESA’dan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Olağan dışı atmosferik koşullar, ozon seviyelerinin düşmesine ve bundan dolayıda ozon tabakasında bir ‘mini deliğin‘ açılmasına neden oldu. Copernicus Sentinel-5P uydusundan alınan verileri kullanan bilim insanları, Arktik’teki ozon konsantrasyonlarının güçlü bir şekilde azaldığını fark etti.

Bilindiği üzere Ozon tabakası, yeryüzündeki hayatı Güneş’in zararlı ultraviyole radyasyonundan koruyan doğal, kalkan görevi gören bir gaz tabakasıdır. Zararlı ultraviyole radyasyon ise cilt kanseri ve katarakt gibi problemlere neden oluyor. Bilim insanları, geçtiğimiz haftalarda kuzey kutup bölgelerinde alışılmadık derecede güçlü ozon tüketimi fark etti.

Geçmişte, Kuzey Kutbu üzerinde zaman zaman küçük ozon delikleri tespit edilmişti. Ancak, bu yıl Kuzey Kutbu’ndaki tükenme önceki yıllara göre çok daha büyük. Avrupa Uzay Ajansı, internet sitesinden konuyla ilgili açıklama yaptı: 

“14 Mart’tan bu yana Arktik’in üstündeki ozon sütunu, normal ozon deliği olarak düşünülen bir boyuta küçülüyor. Deliğin, nisan ayının ortalarında yeniden kapanmasını bekliyoruz.”

Diego Loyola, Arktik üzerinde bu yıl gözledikleri ozon deliğinin maksimum 1 milyon kilometre kareden daha az uzama gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Bu, normal süresi yaklaşık 3-4 ay olan 20 ila 25 milyon kilometre karelik bir boyuta ulaşabilen Antarktika deliğine kıyasla küçük.” diye konuştu. Açılan Ozon Deliği..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir