1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ABD Nükleer Silah Başlığı Stokunu Açıkladı!

ABD Nükleer Silah Başlığı Stokunu Açıkladı!


2018 yılından bu yana eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından açıklanmayan nükleer stok resmen açıklandı. Joe Biden yönetimi, nükleer silah stokunda 3 bin 750 nükleer savaş başlığı bulunduğunu duyurdu. ABD Nükleer Silah Başlığı Stokunu açıkladı!

Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi (NNSA) tarafından yayımlanan raporda, ABD’nin Eylül 2020 itibarıyla 3 bin 750 nükleer savaş başlığına sahip olduğu açıklandı.

Raporda, “Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması kapsamındaki taahhütler ve konuşlu veya konuşlandırılmamış, stratejik veya konvansiyonel her türlü nükleer silaha yönelik çabalar dahil, devletlerin nükleer stoklarının şeffaflığının artırılması, nükleer silahların yayılmasını önleme ve silahsızlanma açısından önemlidir” ifadelerine yer verildi.

ABD Nükleer Silah Başlığı Stokunu Açıkladı

ABD Nükleer Silah Başlığı Stokunu Açıkladı

Söz konusu stokun hem aktif hem de pasif nükleer miktarını gösterdiği ifade edilmekte. Raporda, ABD’nin elindeki nükleer başlık sayısının 1967’nin sonunda zirveye ulaştığı bilgisi mevcut. Ayrıca o yıl bu sayısının 31 bin 255 olduğu vurgulanmakta. 1989’da Berlin Duvarı çöktüğünde ise Washington’un elinde 22 bin 217 başlık bulunduğu da söylenmekte.

Trump yönetimi stoku sır gibi saklıyordu

2018’de Amerikan Bilim Adamları Federasyonu, Trump döneminde nükleer stokun açıklanması talebinde bulunmuştu. Bu konuda ısrar edilmekte ancak Trump yönetimi bu talebi kabul etmemişti.

Bu açıklamanın öncesinde en son ABD nükleer stoku 2018’de açıklama haber mevcuttu. Ek olarak ülkenin elinde 2017 itibarıyla 3 bin 822 savaş başlığı olduğu belirtilmekte.

Peki yaşanan bu gelişme ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? ABD’nin nükleer stoku açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap