1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 2022 Yılında Market Poşetlerine Zam Kapıda! İşte Detaylar

2022 Yılında Market Poşetlerine Zam Kapıda! İşte Detaylar


Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl yeni bir yazı paylaşımı yaptı. Söz konusu paylaşımda 25 kuruşa satılan poşetlerin önümüzdeki yıl zamlanabileceğini belirtti. 2022 Yılında Market Poşetlerine Zam Kapıda! İşte Detaylar

2022 Yılında Market Poşetlerine Zam Kapıda! İşte Detaylar

2022 Yılında Market Poşetlerine Zam Kapıda! İşte Detaylar

Bildiğiniz üzere 2018 yılında Çevre Kanunu’na eklenen Ek Madde 13 ile plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilmesine ilişkin bir düzenleme söz konusu oldu. Ek olarak bu düzenleme 1 Ocak 2019’da hayata geçti. Yeni düzenleme ile birlikte daha önceden marketlerde ücretsiz olan poşetler, planlanan tarihten itibaren tanesi 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ayrıca söz konusu olan 25 kuruşluk yeni poşet ücreti ilerleyen yıllarda da aynı fiyatta kaldı. Şimdi ise Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl poşet fiyatlarının yeni yılda değişip değişmeyeceği ile ilgili konuştu.

Ozan Bingöl sahip olduğu bloğunda yazı paylaştı. Söz konusu yazıda poşetlere verilen 25 kuruşluk ücretin 15 kuruşunun “geri kazanım katılım payı” adı altında Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na aktarılmaya başladığından söz etti. Ayrıca bu katılım payına kamuoyunda ‘poşet vergisi’ ismi verilmekte. Ek olarak poşetten alınan ücret değişmese bile yıllar içinde bir değişikliğe sahip. 25 kuruşluk poşetten; 2019’da 15 kuruş,, 2020’de 18 kuruş ve 2021’de 19 kuruş geri kazanım katılım payı alındı.

Cumhurbaşkanı, geri kazanım katılım payı hesabı ile ilgili yetkisini kullanmaz ise poşetin vergisel taban fiyatı 29,5 kuruş olmakta. Ayrıca poşetin maliyeti eklendiğinde bir poşet, 35 ila 50 kuruş arasında bir fiyata sahip olabilir. Ancak yine de poşetlerin aynı fiyatta kalma durumu mevcut. Cumhurbaşkanı yetkisi kullanılırsa poşetten alınan geri kazanım katılım payı miktarını düşer. Bu sayede de poşetin fiyatı 25 kuruşta sabit olmaya devam edebilir.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap