2021 İnternette Özgürlük Raporu Yayınlandı! Türkiye Özgür mü?
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

2021 İnternette Özgürlük Raporu Yayınlandı! Türkiye Özgür mü?

+ - 0

ABD’li insan kaynakları kuruluşu, 2021 yılı için “İnternette Özgürlük” raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye, internet özgürlüğü en kısıtlı ülkeler arasında yer almakta. Ayrıca 100 üzerinden 34 puanla ‘özgür değil’ sınıfına giren Türkiye’nin arkasında ise Sudan, Mısır, Pakistan ve Çin gibi ülkeler yer alıyor. 2021 internette özgürlük raporu yayınlandı!

İnternet kullanımında ülkelerin özgürlükleri ile iligli bir rapor yayınlandı. Raporun hazırlanması için yürütülen araştırmada yer almayan ülkeler de olsa da her kıtadan katılım gerçekleşti. Ülkelerin sanal özgürlük alanında 100 üzerinden puanlandırıldığı listede Türkiye, “özgür değil” sınıfına dahil oldu. 

Özgürlüğü derecelendiren puana dayalı sınıflar; ‘özgür’, ‘kısmen özgür’ ve ‘özgür değil’ şeklindeydi. Bunun yanında son sınıfa giren 21 ülkenin bulunduğu listede Türkiye’ de mevcut. Ülkemiz 34 puanla internette özgürlük sağlamayan ülkeler arasına girdi.

2021 İnternette Özgürlük Raporu

2021 İnternette Özgürlük Raporu

Yapılan araştırmada en fazla erişim engeli alan içeriklere yer verildi. Buna göre cinsellikle ilgili anahtar kelimeler içeren siteler, en çok engellenen siteler arasında. Ayrıca Ateizmle ilgili sayfalar ise ‘dine hakaret’ gibi nedenlerle erişim engeli mevcut. Terör örgütü propagandası olabilecek sayfalar da hızla engellenirken rapor, Türkiye’de internet kullanımını olumsuz etkileyen farklı öğelere de değinmiş. Örneğin verilere göre Türkiye’de interneti %13’lük farkla en çok erkekler kullanıyor. Elektrik kesintisi ve zayıf telekomünikasyon altyapısı gibi nedenlerle de birçok kullanıcı, internete erişim konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu alanda sorun yaşayan bölgelerin başında ise Güneydoğu Anadolu bölgesi geliyor.

Türkiye 53. Sırada!

İnternet kullanımında özgürlük hakkında dünya genelinde bir rapor yayınlandı. Ayrıca erişim engelleri, kullanıcı hakları gibi bir çok alt başlıkta değerlendirmeler yapılan roparda 70-100 arası puan alan ülkeler ‘özgür’, 40-69 arası puan alanlar ‘kısmen özgür’, 0-39 arası puan alan ülkeler ise ‘özgür değil’ sınıfına yerleştirildi. Türkiye, 20 diğer ülkeyle beraber ‘özgür değil’ listesinde yer aldı.

Türkiye’nin internet kullanımı, erişim engeli, içerik sınırlaması ve ayrıca kullanıcı hak ihlalleri gibi kriterlerle incelendi. ‘erişim engeli’ başlığında 15 puan, ‘içerik sınırlaması’ başlığında 10 puan ve bunun yanında ‘kullanıcı hakları ihlallerinde’ 9 puan alan Türkiye, toplamda 34 puanla 70 ülke arasında interneti en özgür 59. ülke oldu. İnternet satın alma gücü alanında ise 59. sıraya yerleşti. İnterneti en özgür ülke ise 96 puanla İzlanda oldu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap