Maymun Çiçeği Virüsü 21 Ülkede Görüldü!

Maymun Çiçeği Virüsü 21 Ülkede Görüldü!

0

Geçtiğimiz günlerde yeni bir virüs çeşidinin adını duyduk. Söz konusu virüse maymun çiçeği adı verilmekte ve virüs hakkında yeni bir detay paylaşılmakta. Yeni virüs 3 ülkede daha ortaya çıktı. Bunun sonucunda maymun çiçeği virüsü toplam olarak 21 ülkede görüldü. Virüsün çıktığı yeni ülkeler Çekya, Slovenya ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak açıklandı.

Maymun Çiçeği Virüsü 21 Ülkede Görüldü!

Maymun Çiçeği Virüsü 21 Ülkede Görüldü!
Maymun Çiçeği Virüsü 21 Ülkede Görüldü!

Bildiğiniz üzere tüm dünya hala COVID-19 salgını ile savaşmakta. Söz konusu salgının bitmesine az bir zaman kalmışken şimdi ise yeni bir virüs daha kapıda. Maymun çiçeği virüsü adı verilen virüs ile ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşanmaya ne yazık ki devam etmekte. Şimdi de Çekya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovenya, ilk maymun çiçeği vakalarını bildirdi. Bu sayede vakaların görüldüğü ülke sayısı toplamda 21’e ulaşmış oldu. Ayrıca Türkiye’de ise şimdilik açıklanan herhangi bir vaka mevcut değil.

Bu zamana kadar tespit edilen vakaların çok büyük bir bölümü, Orta ve Güney Afrika’ya yapılan seyahatlerden sonra çıkmaktaydı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bildirilen vakada da bu durumla karşı karşıya kalınmakta. Fakat Çekya ve Slovenya, hastanın hikayesi ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşımında bulunmakta. Gelen son bilgilerle birlikte dünyada 237 maymun çiçeği vakası bildirilmekte. Ulaşılan sayının tahminen daha çok artacağı fakat bir pandemiye yol açmayacağı belirtilmekte.

Maymun çiçeği hastalığı, 5 ila 21 gün boyunca semptom gösterebilen bir yapıya sahip. Hastalığın en yaygın belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, titreme, halsizlik ve vücuttaki lekeler. Uzmanlar, söz konusu hastalıktan korunma için her insanın aşılanmasına gerek olmadığını söylemekteler. Sadece virüs kapmış olanların aşı olmalarının yeterli olacağını belirtmekteler . Ayrıca gelen açıklamalara göre maymun çiçeği virüsü, insanlar arasında çok kolay bir şekilde yayılmıyor

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir