Zihnimizi Nasıl Genç Tutarız? Beynimizi Aktif Tutmak

Zihnimizi Nasıl Genç Tutarız? Beynimizi Aktif Tutmak

0

Bütün organlarımız gibi beynimiz de yıllar geçtikçe yaşlanmakta ve görevlerini eskisi gibi yerine getirememekte. Zihnimizi nasıl genç tutarız? Beyin hücrelerimizde yaşlanma sonucu meydana gelen bu değişiklikler, çeşitli zihinsel problemlere yol açabilmektedir.

Elbette yaşlanmayı durdurmamız imkansızdır, ancak genç ve orta yaşlarda yapacağımız bazı şeylerle zihnimizi nasıl genç tutarız çalışabiliriz. Bu yazıda sizlere Zihnimizi genç tutma yollarından bahsedeceğiz.

1- Fiziksel Aktiviteler Yapmak

Düzenli olarak yapılan fiziki egzersizler beyne giden kan akışını düzene soktuğu için, zihnimizi genç tutmak açısından fayda sağlamaktadır. Yapılan incelemelere göre, haftada 3 gün boyunca en az 30-45 dakika yapılan egzersizler, yaşlanma sebebiyle zamanla etkisini azaltan zihin bilişselliğini önlemektedir. Bundan dolayı fiziksel aktivitelerimize özen göstermeliyiz.

2- Egzersizler Yapmak

Kaslarımızı güçlendirmek için nasıl spor yapıyorsak, zihnimizi dinç tutmak için de egzersizler yapmamız gerekiyor. Bu egzersizler bilişsel yeteneklerimizi korumamızda yardımcı olacak. Önerdiğimiz bu egzersizleri yaptığınız takdirde, ilerleyen yaşımıza rağmen zihnimiz eski performansını daha geç yitirecektir.

 • Müzik aleti çalmak.
 • Satranç, dama gibi oyunlar oynamak.
 • Bulmaca çözmek
 • Yeni hobiler edinmek

3- Stresi Azaltmak

Günümüzün en büyük hastalıklarından olan stres, zihin sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Stres sonucu salgılanan bazı hormonların hafıza üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.

Stres altında uzun süre bulunma durumunda, belirli hormonlar sürekli salgılandığı için, uzun dönem zihninizde kötü izler bırakabilir. Bu sebeple hayatımızda, elimizden geldiğince stresten uzak durmaya özen göstermeliyiz. Stresten uzak durmak zihnimizin de rahatlamasına neden olacaktır.

4- Yeterince Dinlenmek

Yapılan araştırmalar, düzenli şekilde günde 7-8 saat uykunun yaşlanma kaynaklı zihinsel sorunları önlediğini ortaya çıkartmaktadır. Dinç bir zihne sahip olmak istiyorsak, uyku düzenimize oldukça fazla dikkat etmemiz gerekmekte.

5- Beslenme

Beynimizde yer alan önemli hücrelerin sağlığı açısından beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Beslenme zihnimizin dinç kalması açısından fazlasıyla öneme sahiptir. Sizlerde olabildiğince düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek zihninizin dinç kalmasına katkıda buluna bilirsiniz.

Bu yazıda zihnimizi nasıl geç tutabiliriz sorusunun yanıtlarını verdik. Sizlerde bu 5 maddeyi uygularsanız, önümüzdeki hayatınızda hem zihninizi hemde bedeninizi dinç tutmayı başarmış olacaksınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir