YouTube ABD İçin Vergi Alacak! Yeni Gelişme
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

YouTube ABD İçin Vergi Alacak! Yeni Gelişme

0

ABD dışında yaşayan YouTube içerik üreticilerine yapılan ödemelerden ABD vergilerini keseceğini e-posta ile duyuruldu. Bu konu ile ilgili bazı sorular sordu. Vergiden muaf olan veya ödemesi gereken kişileri bularak vergi bilgilerini talep etti. YouTube ABD İçin Vergi Alacak!

İlerleyen günlerde konu ile ilgili tüm kullanıcılara e-posta göndereceğini Google belirtti. Ayrıca 31 Mayıs 2021’e kadar hiçbir girişimde bulunmayan kullanıcılardan yüzde 24 kadar vergi alacağını söyledi. Bunun yanında konuyla ilgisi olan tüm herkes şuanda ayrıntılı araştırma yapmakta.

YouTube ABD için vergi alacak! Vergilendirme süreci nasıl işleyecek?

YouTube ABD İçin Vergi Alacak

İlerleyen haftalarda, AdSense‘e vergi bilgilerini göndermeleri için içerik üreticilerine YouTube tarafından bir e-posta yollanmakta. Bunun yanında siteye entegre edilen vergi aracı 6 adım. Ayrıca bir dizi soru içermekte. Platform, bu tarz bir girişimde bulunmasını ise şu şekilde bilgi verdi:

Google’ın ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerinden vergi bilgilerini toplamak ve ABD‘deki izleyicilerden gelir elde ettiklerinde belirli durumlarda vergilerini düşmek, ABD Gelir Yasası’nın 3. bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir.

Eğer YouTube içerik üreticilerinin videoları ABD’deki izleyiciler tarafından görüntülenmezse vergi kesintisi olmayacak. ABD’den elde edilen kazançlar ise Platform üzerinden otomatik olarak vergilenme mevcut.

Google’ın gönderdiği bildirim şöyle:

Google’ın, bu yılın sonlarında ABD dışındaki içerik oluşturuculara yapılan ödemelerden ABD vergilerini kesmesi gerekecek. Bunun yanında önümüzdeki birkaç hafta içinde, varsa, düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için vergi bilgilerinizi AdSense’e göndermenizi isteyecek. Vergi bilgileriniz 31 Mayıs 2021’e kadar sağlanmadıysa, Google’ın dünya genelinde toplam kazancınızın% 24’üne varan oranda kesinti yapması gerekebilir.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, AdSense’e vergi bilgilerinizi göndermeniz için bir e-posta alacaksınız. Ayrıca AdSense’teki çevrimiçi vergi aracı altı adımdır ve herhangi bir ABD vergisinin uygulanıp uygulanmadığını belirleme sürecinde size yol gösterecek bir dizi soru soracaktır. Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi ve vergi bilgilerinin listesi için Yardım Merkezimizi ziyaret edin.

Google’ın ABD dışında para kazanan tüm içerik oluşturuculardan vergi bilgilerini topla. Ayrıca ABD’deki izleyicilerden gelir elde ettiklerinde belirli durumlarda vergileri düşürmek, ABD Gelir Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca sorumluluğa sahiptir. Bunun yanında bu yüzden böyle bir adım atmıştır.

ABD dışındaki içerik oluşturucular için, YouTube’dan elde ettiğiniz kazançların ABD vergi perspektifinden telif hakkı olarak kabul edileceği Hizmet Şartlarımızı yakında güncelleyeceğiz. Bu, kazançlarınızın vergilendirilme şeklini etkiler ve ABD yasalarının gerektirdiği şekilde Google vergileri düşer.

Vergi bilgilerinizi sağlarsanız, ABD vergileri yalnızca AdSense’ten elde ettiğiniz aylık ABD kazançlarınıza uygulanmakta. Ayrıca (ABD’deki izleyicilerden reklam görüntülemeleri, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri aracılığıyla kazanılan gelir). Bir bilgisi sağlanmadıysa, vergi oranınız varsayılan olarak daha yüksek bireysel yedek stopaj oranına bağlılığı mevcut.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap