TikTok Yeni Gizlilik Politikasını Yayınladı, Tepkileri Üzerine Çekti!

TikTok Yeni Gizlilik Politikasını Yayınladı, Tepkileri Üzerine Çekti!

0

Özellikle de pandemi dönemi ile birlikte popülerliğini arttıran TikTok uygulamasından yeni haber geldi. Çin menşeili uygulama, yeni bir gizlilik sözleşmesi yayınladı. TikTok Yeni Gizlilik Politikasını Yayınladı, Tepkileri Üzerine Çekti!

TikTok Yeni Gizlilik Politikasını Yayınladı, Tepkileri Üzerine Çekti!

TikTok Yeni Gizlilik Politikasını Yayınladı, Tepkileri Üzerine Çekti!

Her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmayı başaran TikTok, çoğu insanın favori sosyal medya uygulamalarından biri olmayı başardı. Şirketin aktif olarak 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunmakta. Bu sayede son zamanların en başarılı ve popüler uygulamalarının başında yer almakta.

Şirket diğer uygulamalara örnek olarak Instagram Reels ve YouTube Shorts gibi özelliklerin gelişmesine katkıda bulundu. Fakat her geçen gün gelen tepki sayısı artmakta. Söz konusu olan uygulama, güvenlik gerekçeleri ve kullanıcıların bilgilerini Çin hükümetine vermesi ile eleştirilmekte. Gelen bilgiler doğrultusunda bu eleştirilerin artacağı tahmin edilmekte.

Söz konusu olan güvenlik gerekçeleri nedeniyle TikTok, çoğunlukla Donald Trump hükümeti ile sorun yaşamıştı. Hatta bir dönem ABD operasyonlarını satmanın eşiğine gelmişti. Fakat Trump‘ın başkanlık seçimlerini kaybetmesi nedeniyle, söz konusu olan olay askıya alınmıştı. Askıya alınan bu olay ile rahatlayan şirket, yerinde durmayarak tepkileri üzerine çekecek yeni bir karar aldı.

Söz konusu olan şirket, gizlilik politikalarını güncelledi ve kullanıcıların biometrik verilerini toplamaya başladı. Biometrik veriler, uygulama tarafından depolanabilecek ve kullanıcıları tanımak için geliştirilen algoritmalar tarafından kullanabilecek.

Söz konusu olan depolanan veriler arasında kullanıcıların yüz ve ses izleri yer almakta. Kullanıcıların karşısına yeni sözleşme içinde ”otomatik olarak topladığımız bilgiler” şeklinde gelecek. Ayrıca detaylar “Görüntü ve Ses Bilgileri” alt başlığının altında kullanıcıya sunulmakta. Şirket çarşamba günü itibari ile yeni politikasını uygulamaya başladı. Fakat tahmin ediyoruz ki şirket ilerleyen zamanlarda sorunlar yaşamaya başlayacak.

Peki siz bu konuda ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir