Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ? Sevkan Söylemez İle Röportaj

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ? Sevkan Söylemez İle Röportaj

0

Teknoloji editörleri teknolojiyi yakından takip eden işitsel veya görsel içerik oluşturan kişilere denir eğer teknoloji ile ilgili konulara ilginiz var ise sizde araştırıp editörlük yapabilirsiniz.

Teknoloji Editörü Ne İş Yapar ?

Aslında teknoloji editörü teknoloji ile alakalı işitsel veya görsel içerikler üretir. Diğer içerik üreticilerine nazaran kapsamları biraz dar olan teknoloji editörlerinin en fazla kullandığı kategoriler “sosyal medyamobildonanım” olmakla beraber bir sürü kategori ve alt kategorilere sahiptir.

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ?

Eğer teknoloji ile yakınsanız teknolojiyi takip etmeyi seviyorsanız teknoloji editörlüğü yapabilirsiniz ama bu işi hobi için mi yoksa para kazanmak için mi yapmak istiyorsunuz ilk bunu belirlemeli ve teknoloji camiasını yakından takip etmelisiniz

Düşündüklerinizi metine dökmeli devrik cümleler yazmamalısınız veya söylememelisiniz. Doğru ve akıcı yazılar yazmalı aynı şekilde doğru ve akıcı konuşmalısınız bu sizin işitsel veya görsel içerik seçiminize bağlıdır.

Herhangi bir birikiminiz veya hiç paranız yoksa ilk olarak Google’ın bize sunduğu blogger alt yapısı ile başlayabilir ve yazılar haberler yazabilirsiniz.

Başka sitelerde editörlük yapmadan önce alıştırmalar yapmanız daha iyi olur başka sitelerde de iletişim kısmından editörlük başvurusu yapabilirsiniz.

Teknoloji Editörü Ne Kadar Maaş Alır ?

Teknoloji editörlerinin değişken bir ücret aldığını şahsen kendim düşünüyorum çünkü eğer kendi işinizi yapıyorsanız ve bir ekibiniz yoksa 1000-2000 tl gibi değişiklik gösterebilir bu tamamen yaptığınız içeriklere bağlı.

Başka bir yerde çalışıyorsanız daha fazla kazanacaksınızdır bu tamamen çalıştığınız yerin insiyatifine bağlıdır ve çok fazla değişiklik gösterebilir.

İlk başlarda kendi işinizi yapmanız ve büyük yerlere kendinizi kanıtlamanız başka yerlerde çalışmanızı kolaylaştırır ve daha fazla iş imkanı sağlarsınız tecrübe edinirsiniz.

bkz. Beyin Sağlığı İçin Dijital Teknoloji

Teknoloji Editörlerinin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir ?

Bu özelliklerin tamamı sizde olmak zorunda değil kendinizi geliştirebilir daha fazla tecrübe edinebilirsiniz.

 • Araştırmacı bir kimliğe sahip olmalısınız.
 • Teknoloji camiasını yakından takip etmelisiniz.
 • Azda olsa ingilizce bilginiz olmalı.
 • Türkçeyi yani yazacağınız veya seslendireceğiniz içerik dilini detaylı olmasa da bilmelisiniz ve devrik cümleler, yanlış kelimeler yazmamalısınız.
 • SEO bilginizin temel düzeyde olması gerekiyor.
teknoloji editörü nasıl olunur

Teknoloji Editörlerinin Avantajları

 1. Ofis ortamında oturarak içerik çekebiliyorsunuz.
 2. Home ofis olarak çalışabiliyorsunuz.
 3. Home ofis olarak çalışırsanız yeme, içme ve ulaşım dertleriniz olmaz.
 4. Zaman kısıtlamanız yok ulaşım halindeyken bile eğer internetiniz varsa içerik üretebilirsiniz.
 5. Kariyer sahibi olursunuz.

Teknoloji Editörlerinin Dezavantajları

 1. Çok fazla bilgisayar başında vakit geçirdiğimiz için sağlığımızdan olabiliriz (göz vs.) tabiki önlemleri alırsak sıkıntı çıkmaz

RÖPORTAJ

Admin: Merhaba, öncellikle röportajımı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim ben ilk olarak kendi belirlediğim sonrasında takipçilerimin belirlediği soruları soracağım ilk sorum yaşınız ve ne zamandan beri editörlük yapıyorsunuz ?

Sevkan Söylemez: Benim ile röportaj yaptığınız için teşekkür ediyorum ve uzatmadan sorunuzu cevaplamak istiyorum yaşım 17 ve neredeyse 3-4 yıldır makaleler yazmaktayım ve sosyal medya editörlüğü yapmaktayım.

Admin: Neden teknoloji editörlüğü yapıyorsunuz bu yolu neden seçtiniz ?

Sevkan Söylemez: Aslında sadece teknoloji üzerine haberler, makaleler yazmıyorum internet üzerinde içerikler üretmeye çalışıyorum kendimi daha çok influencer olarak adlandırıyorum.

Admin: Doğru bir seçim yaptığınızı düşünüyorum ve sizi kutluyorum sizce yeni başlayanlar ne yapmalı ?

Sevkan Söylemez: Maddi olarak bir bütçesi olmayanlar ücretsiz bir blog sitesini Google üzerinden kurabilirler ve bu blog’u kendilerini geliştirmek amaçlı kullanıp kişisel bir blog veya haber tarzı içerikler üretebilirler. Teknoloji editörlüğü sadece haber makale yazarlığı olarak düşünülmemeli bu yüzden sosyal medya üzerinden teknoloji sayfası da geliştirebilirsiniz video içerikleri de oluşturabilirsiniz.

Admin: Bunu sormak ne kadar doğru bilemiyorum ama bir çok takipçim ne kadar kazanıldığını merak ediyor teknoloji editörlüğünden ne kadar kazanıyorsunuz ?

Sevkan Söylemez: Aslında influencer yani serbest olarak çalıştığım için kazancım ile ilgili bir rakam veremem yani çok fazla değişkenlik gösteriyor x.xxx haneli para kazandığımı söyleyebilirim.

Admin: Kazancınız bol olsun 😅 Peki ülkemizde hangi tür site açılması mantıklı hangi kategoride siteler açmalıyız rekabet oranları nasıl ?

Sevkan Söylemez: Adsense verilerine göre ülkemizde en çok finans içerikleri para kazandırmakta fakat kendinizin hakim olduğu konularda siteler açmanız daha mantıklı olur birde yabancı türde siteler nerdeyse 2 kat fazla kazandırmakta.

Admin: Son olarak çoğu kişi kolay yoldan para kazanmak istiyor yatırım yapmadan hemen para kazanacaklarını düşünüyor siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Sevkan Söylemez: Bu bir düşüncedir benim için kolay yoldan para kazanmak diye birşey yoktur ve özellikle bütçe ayırmadan başlıyorsanız zorlamanız gerekir kolay yoldan para kazanamazsınız.

Admin: SON!

Sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz. Röportajda da belirtildiği gibi bilgi sahibi olduğunuz kategoride site açmanız içerik üretmeniz yararınıza olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir