Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Düşürme Yöntemleri
0

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon adı verilir. Tansiyon değerlerinin 140/90 mmHg’nin üzerinde olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Ayrıca yüksek tansiyonun yaşı yoktur; bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir. Peki tansiyon yüksekliği olanların merak ettiği soru olan tansiyonu ne düşürür? Ek olarak tansiyon düşürme yöntemleri nelerdir? İşte bu soruların cevabına yazımızda yer verdik.

Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Tansiyonu Ne Düşürür?
Tansiyonu Ne Düşürür

Öncelikle ideal tansiyon değerleri nedir sorusu ile başlayalım. İdeal tansiyon, kişiden kişiye göre değişen bir kavramdır. Ortalama olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması normal olarak kabul edilmektedir. Ayrıca gençlerde ve çocuklarda tansiyonun gelen düşük değerleri normal kabul edilebilmektedir. 140/90 mmHg’nin üzerinde olan tansiyon değerine ise hipertansiyon yani halk dilinde yüksek tansiyon adı verilmektedir. Ayrıca tansiyon neden yükselir?

Tansiyon Neden Yükselir?

 • Sağlıksız ve düzensiz beslenmek
 • Fazla kilolu olmak
 • Gün içinde neredeyse hiç hareket etmemek, spor yapmamak
 • Uyku düzeninin olmaması, sık sık uykusuzluk sorunu yaşamak
 • İşlenmiş gıdalar tüketmek
 • Aşırı tuzlu yiyecek ve içecekler tüketmek
 • Aşırı stres
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Genetik faktörler ve sahip olunan farklı hastalıkların yan etkileri

Tansiyonun neden yükseldiğinden bahsettiğimize göre şimdi sırada tansiyonu neler düşürür sorusunu cevaplamak var. Aşağıda yer alan yiyecek ve içeceklerden destek alarak yükselen tansiyonunuzun dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak bu maddelerde evde tansiyon düşürme yöntemleri nedir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. Ayrıca bu yiyecekleri düzenli olarak tüketerek tansiyonunuz için bir iyilik yapabilirsiniz.

Tansiyonu Neler Düşürür?

Tansiyon Düşürme Yöntemleri
Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Limonlu Su

Yüksek tansiyon denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri limonlu sudur. Limon, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden damarların daralmasına neden olan zararlı maddeleri temizlemektedir. Bu sayede kan, damarlara yüksek bir basınç yapmak zorunda kalmaz. Doğal olarak da yüksek tansiyon probleminin önüne geçilmiş olur. Limonun bu faydalı olan etkisinden yararlanmak için her sabah 1 bardak suyun içine yarım limonun suyunu taze olarak sıkıp içmeniz yeterli olacaktır.

Sarımsak

Limonlu suda olduğu gibi sarımsak da yüksek tansiyonu düşürmede etkili olan yöntemlerden biridir. Limonda olduğu gibi antioksidan özelliklere sahip olan sarımsak, yükselen tansiyonu düşürme konusunda en hızlı etki eden yiyeceklerdendir. Günde 1-2 diş kadar sarımsak tüketmek tansiyonun dengeleme konusunda yeterli olmaktadır.

Muz

İçinde bol miktarda potasyum minerali bulunan meyvelerden biri muzdur. Bu bol miktardaki potasyum sayesinde de kan akışının düzenlenmesini sağlamaktadır. Kanın pıhtılaşmasının ve damarlarda yabancı maddelerin birikmesini engelleyen muz, bu sayede yüksek tansiyonun da önüne geçmektedir.

Kakao

İçeriğindeki flavonoid isimli madde sayesinde kakao, güçlü antioksidan özellikler göstermektedir. Bu özellikler sayesinde de damarların daralmasının büyük ölçüde önüne geçmekte, ayrıca kan akışının seyrini bozacak maddelerin birikmesini engellemektedir. Bu durum da yüksek tansiyon problemi yaşanma riskini en aza indirmesi anlamına gelmektedir. Kakaonun bu faydasından yararlanmak için gün içinde kakao oranı yüksek olan bitter çikolatadan 1-2 küçük parça yemek yeterli olmaktadır.

Evde Tansiyon Düşürme Yöntemleri
Evde Tansiyon Düşürme Yöntemleri

Peki siz bu tansiyonu düşürme yöntemleri yazımız hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca evde tansiyonu düşüren yiyecekleri duymuş muydunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir