Sosyal Medyadan Para Kazananlara Yeni Vergi! İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

Sosyal Medyadan Para Kazananlara Yeni Vergi! İşte Detaylar

+ - 0

Vergi Reformu Paketi, ülkemizin üzerinde çalıştığı bir vergi paketi. Söz konusu paket ile birlikte bazı detaylar açıklandı. Bu detaylar içinde sosyal medyadan para kazanan herkese yüzde 15 vergi getirilmesi konusu yer almakta. Sosyal Medyadan Para Kazananlara Yeni Vergi! İşte Detaylar

Sosyal Medyadan Para Kazananlara Yeni Vergi! İşte Detaylar

Sosyal Medyadan Para Kazananlara Yeni Vergi! İşte Detaylar

Sosyal medya artık günümüzün olmazsa olmazlarından biri. Doğal olarak da sosyal medya üzerinden gelir kazanan birden çok insan mevcut. Bu platformlar üzerinden ek gelir sağlayan veya geçimlerini bu şekilde geçiren kişiler, platformun ülkemizde dikkate alınmasının ardından vergi mükellefi olmuştu. Ancak şimdi ise konu ile ilgili yeni bir detay geldi.

Yapılan düzenlemeye göre bu kişilere yüzde 15 vergi getirilmesi gündemde yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı Vergi Reformu Paketi’yle gelen bu vergi birçok kişiyi kapsıyor. Söz konusu vergi yalnızca sadece YouTuber’ları değil, sanal ortamda para kazanan herkesi ilgilendirmekte. Ayrıca kısa bir zaman içinde TBMM’ye gönderilecek olan düzenlemenin detayları şu şekilde olmakta:

Vergi Reform Paketi’ndeki düzenlemelerin işleyişi, Dijital Vergi Dairesi üzerinden denetlenmekte. Söz konusu sistemde elektronik defter ve elektronik belge uygulamaları yer almakta. Ayrıca vergi mükellefi grupları kademeli olarak artırılmakta. Dijital Vergi Dairesi 7/24 hizmet verecek ve bünyesinde Dijital Vergi Asistanı sistemi yer almakta. Ayrıca Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilmekte, ek olarak işlemlerin süreleri azaltılmakta. Denetim ve inceleme işlemleri dijital ortam içinde yapılmakta.

Maliye Bakanlığı, Dijital Vergi Dairesi’nin yazılımlarını hizmet alımı yaptırabilmekte. Şirket çalışanları yazılımları  Bakanlık adına yapmakta ve devlet memurlarıyla aynı sorumluluğu taşımaktalar. Ayrıca şirket çalışanlarının vergi mükelleflerinin mahremiyet kapsamındaki bilgilerinin açıklamaları suç.

Peki Sosyal Medya Gelirlerinin Vergisi Nasıl Alınacak?

  • İlk olarak YouTuber’lar olmak üzere sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek.
  • Eğer bu kişiler, daha önceki düzenlemede yayınlanan reklamlar nedeniyle vergi mükellefi olduysa, ayrıca vergilendirilecek.
  • Defter tutma zorunluluğu bulunmayacak.
  • Sosyal medya platformlarında ders verenler ve yemek programı yapanların belli bir izleyici sayısına ulaşanları izlenmekte.
  • Google veya YouTube tarafından ödeme yapılanlardan bu ödemenin vergisi kesilecek.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap