Açıklama Geldi! Otobüs Seyahatleri Kısıtlanıyor

Açıklama Geldi! Otobüs Seyahatleri Kısıtlanıyor

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin corona virüsüyle mücadelesindeki atacağı yeni adımları az önce televizyon kanalından açıkladı ve başta Otobüs Seyahatleri Kısıtlanıyor dedi ve ekledi, bir çok alanda kısıtlanıyor.

Otobüs Seyahatleri Kısıtlanıyor

İçişleri Bakanı Soylu: Bu akşam bir tedbir daha getireceğiz. İznin dışında otobüs seyahatleri kısıtlanıyor . Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleriyle ilgili izne bağlı olmadan, mücbir sebep olmadan, emniyet jandarma olacak, zorunlu sebep olmadan sefer yaptırmayacağız.

İşte Yayımlanan Genelge

Genelgede, sosyal izolasyonu sağlamak için birçok tedbir alındığı ve uyulması gereken kurallar belirlenerek vatandaşlarla paylaşıldığı dikkat çekilerek, ancak başta gençler olmak üzere orta yaştaki vatandaşların virüsün etkisi altına girmeyeceklerini düşünerek cadde ve sokaklarda sosyal hareketlilik içinde olduklarının gözlemlendiği belirtildi.

Genelgede, koronavirüsün 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşları daha çok etkilemekle birlikte tüm yaş gruplarındaki insanların sosyal hareketlilikle virüsün yayılmasını hızlandırdığına dikkat çekildi.

Sahiller ve Piknik  Alanları Boşalacak

Hafta sonlarında vatandaşların sahil bantları, mesire, piknik, alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler ile fazlasıyla yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de virüsün yayılma sürecini hızlandırması nedeniyle valiliklere gönderdiği genelgede alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

28-29 Mart 2020 tarihleri başta olmak üzere virüsle mücadele sağlanıncaya kadar hafta sonlarında, il ve ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb.faaliyette bulunmak yasaklanacak. İl ve ilçelerin durumuna göre bu tedbirler hafta içi günlerine de yaygınlaştırılabilecek. 

Uymayanlara Para Cezası

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282‘inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195‘inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak. 

Tüm Türkiye’nin açıklanan bu kararlara uyarak gerekli olmadıkça evlerinden çıkmaması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Kişisel hijyeninize özen göstererek ellerinizi sık sık yıkamayı, insanlarla temastan kaçınmayı ve tedbirli olmayı unutmayalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir