Nükleer Uzay Aracı Yapılıyor! Jeff Bezos Şirketi İşin İçinde

Nükleer Uzay Aracı Yapılıyor! Jeff Bezos Şirketi İşin İçinde

0

Günümüzde nükleer uzay aracı yapma konusunda çalışmalar sürmekte. İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, bu konuda adım attı ve havacılık şirketi Lockheed Martin ve Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i seçti. Dünya ve Ay arasında mevcut bulunan ‘cislunar’ için çevik bir roket tasarlamak için çalışmalara başlanmakta. Nükleer Uzay Aracı Yapılıyor!

İnsanlı görevlerin önünü açmak adına Nükleer termal tahrik sistemleri önemli rol oynayabilir. 1970’li yıllardan bu yana NASA, bütçe kısıtlamaları nedeniyle bu sisteme geri döndü.

Nükleer Uzay Aracı Yapılıyor!

Nükleer Uzay Aracı yapılıyor

NASA, yaşadığı bütçe kısıtlamaları nedeniyle teknolojiyi bir kenara bırakıp geliştirdiği NTP‘ye geri döndü. DARPA, NTP teknolojisinin gelişim hızını artırmayı hedeflemekte. Ayrıca çalışmalar hızlanmaya başladığı belirtilmekte. Bunun yanında ajans, 2025 yılına kadar düşük dünya yörüngesinin üzerindeki bir uzay aracında nükleer tabanlı tahrik sistemi oluşturması hedeflendi.

DRACO programının 1. aşaması ve şirketlerin uzayda hızlı manevra kabiliyetinin bulunduğu bir araç geliştirmesi mevcut. Bu süreç önümüzdeki 18 ay boyunca devam etmesi beklenmekte.

Bu konu ile ilgili yapılan haberine göre, ödülün kazanılması Blue Origin için yeni bir ulusal güvenlik sözleşmesine işaret etmekte.

Bezos’un şirketi ve Lockheed MartinNTP ile çalışan operasyonel uzay aracı tasarımlar üzerinde çalışması planlanmakta. General Atomics ise 22 milyon dolar hibe ile nükleer reaktörü geliştirecek.

Peki siz bu yaşanan gelişmeler ile ilgili ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir