NASA’nın Yeni Uzay Teleskobu Adayı: LUVOIR


Uzay ile ilgili konular denince akla ilk gelen oluşumlardan bir tanesi olan NASA, gelecekteki yeni uzay teleskobunu seçmeye çalışıyor. Uzay ajansının elindeki adaylardan bir tanesi de öte gezegen araştırmalarında oldukça büyük rol oynayabilecek olan LUVOIR.
 
NASA, şu an hayati önem taşıyan bir karar verme aşamasında. Uzay ajansı, 2040’lı yıllarda bilim adamlarının uzay araştırmalarını şekillendirecek yeni uzay teleskobuna karar vermek için araştırmalarına devam ediyor.

Bu kararın verilmesine henüz çok uzun zaman olsa da NASA, potansiyel dört proje için detaylı analizler yapıyor. Ajans, bu sayede her projenin artılarını ve eksilerini daha detaylı bir şekilde görebilecek. NASA’nın bu konuda değerlendirdiği projelerden bir tanesi de Large UV/Optical/IR Surveyor (LUVOIR) isimli uzay teleskobu. Bu teleskop projesi gerçekleştirilirse teleskobun en önemli görevi Dünya benzeri öte gezegenleri keşfetmek olacak.
🟥 LUVOIR:
NASA Goddard Uzay Uçuşları Merkezi’nden Aki Roberge, LUVOIR ile ilgili olarak Space.com’a yaptığı açıklamada “Bu girişimin başarılı olması, karşılaştırmalı astrobiyolojide yepyeni bir alanın doğması anlamına gelir” ifadelerini kullandı.
LUVOIR teleskobu hayata geçerse karşılaştırmalı astrobiyolojiye asıl katkısı Dünya benzeri gezegenler için detaylı bir görünüm hazırlayacak olması olacak. Roberge, bu konuda şu ifadeleri kullanıyor: Ötegezegenler, bize göre küçük, siyah gölgelerdir; soluk mavi nokta değil.” Yani LUVOIR isimli teleskobun Kepler Uzay Teleskobu ile oldukça benzer olduğunu söyleyebiliriz.
LUVOIR; küçük, kayalık gezegenlere yaklaşarak Dünya benzeri gezegenlerin ne kadarının Dünya’ya gerçekten benzediğini bilim insanlarına aktaracak. Dünya benzeri gezegenlerin nasıl olacağına dair fikirleri olmadığını söyleyen Roberge, “Güneş sistemimizde Venüs, Dünya ve Mars var ancak birincisi, birbirlerinden çok farklılar; ikincisi, oralarda bir yerlerde farklı seçenekler olduğuna da eminim” ifadelerini kullandı.

LUVOIR, gündeminde bulunan ve çalıştığı gezegenler için sadece fotoğraflar elde etmekle de kalmayacak, ayrıca gezegenlerden gelen çeşitli dalga boylarındaki ışık miktarını da ince eleyip sık dokuyarak hesaplayabilecek. Araştırmacılar, bu sayede o gezegenin bileşenlerini daha iyi tespit edebilecek ve yüzeyinde neler olduğunu daha iyi anlayabilecek.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
Kötü Kötü
1
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
İlginç İlginç
9
İlginç
Aşk Aşk
2
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
3
Başarılı
Lol Lol
1
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir