Mars’ın Sırrı Salda Gölü’nde! NASA’dan Kritik Açıklama
 1. Anasayfa
 2. Uzay

Mars’ın Sırrı Salda Gölü’nde! NASA’dan Kritik Açıklama

0

NASA’nın Mars kaşifi Perseverance Kızıl Gezegen’e indi. Ayrıca NASA mühendisleri Mars’tan toplanan kayaçları incelemek için Türkiye’deki Salda Gölü’nü kullanıyorlar. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’ndeki mineral ve tortularının benzeri Mars’ın Jezero Krateri’nde bulunmakta. Dünya’yı heyecanlandıran bu açıklama NASA tarafından yapıldı. Bunun yanında Mars’ın Sırrı Salda Gölü’nde dendi.

Mars’ın Sırrı Salda Gölü’nde! Mars’ta yaşam arayışına aydınlık getirebilir

Mars’ın Sırrı Salda Gölü'nde

Bilim insanları Salda Gölü’nde toplanan veriler ile Mars konusunda önemli bir adım atmayı istemekte. Bunun yanında konu ile ilgili NASA’nın bilim müdür yardımcısı Thomas Zurbechen, röportaj verdi. Göl çevresi ve içerisinden toplanmakta olan veriler, ayrıca fosilleşmiş mikrobiyal yaşam izlerini araştıran bilim insanlarına ışık tutabilir.

Yetkililer ifadeleri ile heyecan yarattı. “Salda öğrenebileceğimiz ve kendimizi sorgulayabileceğimiz güçlü bir analoji işlevi görüyor.

Ülkemiz içerisinde bulunan Salda Gölü’nden öğrenilmesi gereken birçok konu olduğunu Thomas Zurbuchen belirtti. Ayrıca Perseverance aracıyla bir delil bulunduğu taktirde Salda’daki veriler ile karşılaştırılacağını da söyledi. Böyle bir göle sahip olduğumuz için çok mutlu olduğunu dile getiren İsviçreli astrofizikçi, Türkiye’yi Mars 2020 projesinde kritik bir noktada konumlandırıyor. Bunun yanında Zurbechen yalnızca Salda Gölü ile Mars arasındaki benzerlikler değil, farkların da çok önemli olduğunu söylüyor.

Anlık olarak bilim ile ilgilenen tüm herkesin gözü Mars’ın üzerinde. Oradan gelecek bulgular hızlı bir şekilde Salda Gölü’ndekiler ile kıyaslama yapılması konuşulmakta. Yapılan bu açıklamalar ve yaşanan gelişmeler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikrinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir