1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Güneş Fırtınası Uyarısı! Uzmanlardan Dikkat Çeken Açıklama

Güneş Fırtınası Uyarısı! Uzmanlardan Dikkat Çeken Açıklama


Dikkat çeken yeni uyarılar uzmanlar tarafından yapılmakta. Güneş’te meydana gelen bir fırtınanın Dünya’ya olacak etkileri hakkında uyarı yapılmakta. Güneş Fırtınası uyarısı! Dünya’ya bugün ve yatın etki etmesi beklenmekte. Ayrıca elektrik kesintisi, internet kesintisi, kıtalararası hatlarda arıza olma bilgisi mevcut.

Uzmanlardan tüm dünyayı endişelendirecek bir açıklama geldi. Açıklamaya göre uzun aralıklarla meydana gelip Dünya’ya ulaşan büyük Güneş fırtınalarından biri yakın zamanda gezegenimize ulaşacak. Yaşanacak olay tabiki dünyanın sonu değil. Ancak bir önceki büyük fırtınada olanlara bakarsak bu seferki özellikle kullandığımız modern araçlarla ilgili sıkıntılar meydana getirebilir. 

Bu tarz büyük çaplı Güneş fırtınaları, 100 yıl civarı aralıklarla meydana geliyor. Hatta sonuncusu tam 100 yıl önce, 1921’de gerçekleşti. Olayın bugünden başlayarak 12 Ekim’e kadar sürmesi bekleniyor. Fırtınanın elektrik şebekelerini etkileyip kuzey enlemlerinde kutup ışıklarını meydana getirmesi ise olası.

Güneş Fırtınası Uyarısı! Uzmanlar Açıklama Yaptı

Güneş fırtınası uyarısı

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA), yakın zamanda yayınladığı uyarıda meydana gelen Güneş fırtınasının alçak Dünya yörüngesindeki araçlarda sürüklenmeyi artırabilecek uydu ‘yönlendirme düzensizlikleri’ ve ‘elektrik şebekelerinde zayıf dalgalanmalar’ oluşturabileceğini ifade etti. ‘G2’, yani orta şiddetli olarak nitelendirilen fırtına; belirtilene göre bu akşamüzeri Dünya’ya ulaşacak ve etkisi yarın devam edecek. Sky’ın yayınladığı haber durumu şu şekilde açıklanmakta. Kutup ışıklarının bu gece İngiltere’nin ve Kuzey İrlanda’nın en kuzey kesimlerine ulaşması düşük bir ihtimal fakat Kuzey İrlanda’da bulutlar aralanmakta ve dolayısıyla görülme olasılığı daha yüksek.

Kaliforniya Üniversitesi, Irvine’den ve VMware Research’ten Dr. Sangeetha Abdu Jyothi drumu şu sözlerle açıkladı:  Bir Taçküre Kütle Atımı (CME) elektrik yüklü maddenin ve beraberindeki manyetik alanın uzaya yayılmasını içerir. Bu Dünya’yı vurduğunda gezegenin manyetik alanıyla etkileşime girmekte. Ayrıca gezegen kabuğunda ‘jeomanyetik olarak indüklenen akımlar’ üretir

Peki yaşanması beklenen bu durumlar ile ilgili siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap