Elektrikli Kaykay Yönetmeliği Geliyor! Ücret tarifesi değişiyor!

Elektrikli Kaykay Yönetmeliği Geliyor! Ücret tarifesi değişiyor!

0

İBB, son zamanlarda başta Martı olmak üzere başka paylaşımlı scooter’larla ilgili oluşan olumsuz olaylar nedeniyle harekete geçti. Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırladı. Yönetmelik elektrikli scooter’lara plaka verilmesinden, mobil eğitime kadar birçok maddeye sahip.

Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırlandı

Elektrikli Kaykay Yönetmeliği geliyor

MARTI ve diğer farklı firmaların içinde bulunduğu paylaşımlı scooter sektörünü düzenlemek adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Elektrikli Kaykay Yönetmeliği hazırladı. Mevcut durumda sadece onaylanma bekleyen yönetmelik, son zamanlarda meydana gelen çeşitli mağduriyetlerin giderilmesini veya minimuma indirilmesini hedefliyor.

Sektör temsilcileri ve akademisyenlerle yapılan üç aylık değerlendirme görüşmeleri sonucunda bu yönetmeliğin hazırlandığını söyleyen İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, “Yönetmelik, sektörel açıdan rekabetin ve fiyat politikalarının sağlıklı işlemesini amaçlarken hem de bu araçları tercih eden kullanıcıların güvenli sürüşünü önemseyen bir içeriğe sahip. Bu sistemde faaliyet göstermek isteyen firmalar yönetmelik gereğince hem kullanıcılarına mobil/internet uygulama üzerinden eğitim vermek zorunda ve aynı zamanda yılda en az bir kez bilinçlendirici kitlesel kampanya yapmak zorunda olacak” dedi.

Bu yönetmeliğe göre paylaşımlı scooter hizmeti vermek isteyenlerin başvuru şartlarında bünyesinde en az 1000 scooter ve 6 adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olması bulunuyor. Scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak. Aynı zamanda açılış ücreti yarım tam bilet, dakika başı kullanım ücreti üçte biri tam elektronik ücretinin altında olamayacak.

Yönetmelik hem lisans sahibi işletme hem de kullanıcı için çeşitli ceza kriterleri içeriyor. Scooter’larda tüm açılardan görünebilir kimlik numarası/plaka bulunmasını zorunlu kılıyor. Sonrasında araçların kullanım esnasında ve kullanım dışı sürelerde oluşturabileceği ihlallere dair şikayetlerin bu plaka numaraları üzerinden daha sağlıklı yapılabilmesini sağlanacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir