Corona Virüsünün En Temel Belirtileri Açıklandı


JAMA dergisinde kısa süre önce yayınlanmış olan yeni bir çalışmaya göre uzmanlar, 2019-nCoV taşıyan hastalarda görülen temel semptomları açıkladılar. Yapılan bu araştırma ile sağlık görevlilerinin, Corona Virüsü taşıyan hastalar ile sıradan grip şikayetiyle gelen hastaları ayırt etmesi hedefleniyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde meydana gelen ve son dönemlerin en ciddi salgınlarından olan Corona virüsü, şuana kadar pek çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı ve açmaya devam ediyor. Henüz kesin bir tedavisi bulunmayan virüs kapsamında Çin, pek çok devasa kenti karantina altına aldı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Virüsün bulaştığı kişilerde belli başlı temel semptomlar görülen bu durumda uzmanlar, yeni bir çalışma yayınladı. JAMA (Amerikan Tıp Derneği Dergisi) tarafından yayınlanan yeni çalışma, Wuhan Corona virüsünden etkilenen hastalarda görülen temel semptomları belirmektedir. Bu çalışmanın esas amacı ise görevli kişilerin Corona virüslü hastaları, sıradan grip şikâyeti ile gelen hastalardan ayırt etmelerini sağlamak.

7 Şubat 2020’de Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanmış olan sonuçlar için doktorlar, 1 Ocak’tan 28 Ocak 2020’ye kadar Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi’nde yatan 138 hastanın klinik özelliklerini takip etti. Çalışmalara göre yüksek ateş başlıca semptom olarak gözlemlenirken baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma ile ilgili çok az sayıda rapor olduğu fark edildi.

Bunun yanı sıra kuru öksürük, hastaların yarısından biraz daha fazlasında vardı ve hastaların sadece üçte biri kas ağrısından şikayetçi olduklarını bildirdiler. Bununla birlikte hiç kimse burun akıntısı veya burun tıkanıklığı şikâyeti olduğunu bildirmedi. Elde edilen tüm bu sonuçlar, 2019-nCoV’yi yaygın görülen gripten ayırmaya yardımcı olacak.

138 hastada görülen en temel 5 belirti:
  1. Yüksek Ateş – Hastaların %98,6’sında görüldü.
  2. Bitkinlik – Hastaların %69,6’sında görüldü.
  3. Kuru öksürük – Hastaların %59,4’ünde görüldü.
  4. Kas ağrısı – Hastaların %34,8’inde görüldü.
  5. Nefes Darlığı – Hastaların %31,2’sinde görüldü.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Kötü Kötü
9
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
İlginç İlginç
2
İlginç
Aşk Aşk
1
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
4
Başarılı
Lol Lol
0
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir