BTK’den Güvenli İnternet Kararı Geldi! Artık Zorunlu

BTK’den Güvenli İnternet Kararı Geldi! Artık Zorunlu

0

İnternetin karanlık yüzünden koruyan Güvenli İnternet hizmeti, zorunlu hale gelmekte. BTK’nin yayımladığı kararnamede konu ile ilgili detaylar geldi. BTK’den Güvenli İnternet Kararı Geldi! Artık Zorunlu

BTK’den Güvenli İnternet Kararı Geldi! Artık Zorunlu

BTK’den Güvenli İnternet Kararı Geldi! Artık Zorunlu

İnternet artık herkesin evine, ulaşabildiği bir noktada. Ne yazık ki her zaman güvenli bir şekilde internet karşımıza çıkmıyor. Özellikle de küçük çocukları aileler bu durumdan muzdaripler. Bu küçük kullanıcıları korumak için oluşturulan “Güvenli İnternet” veritabanı, zorunlu hale gelmekte.

BTK‘nin yayımladığı karara doğrultusunda yeni internet aboneleri, hizmetlerini ilk kullanmaya başladıklarında Güvenli İnternet varsayılan olarak açık olmakta. Aboneliği başlatan müşteriler istenildiğinde bu hizmeti kapatabilecekler. Söz konusu olan bu seçenek ücretsiz bir şekilde sunulmakta. Önceden bu seçenek internet başvurularında bir opsiyon olarak sorulmaktaydı.

Söz konusu olan servis aile ve çocuk olmak üzere iki plana sahip. Çocuk profili seçilen internet aboneliklerinde çocuklara uygun olmayan içerikli siteler engellenmekte. İçerikte yer alan aile profili daha serbest bir deneyim sunmakta.

Ayrıca servisin engellediği sitelerin listesi sık aralıklarla güncellenmekte. İstenilen sitenin, bu servisteki durumunu sorgulamak için bu adrese gidebilirsiniz. Sayfadaki kutucuğa yazılan sitenin aile ve çocuk profillerindeki durumu gösterilmekte.  Sayfanın altında ise sorgulanan sitenin hangi statüde olması gerektiğini soran bir anket bulunmakta. Ayrıca ankete verilen cevaplar, BTK’nin uygunsuz siteleri keşfetmesi için önemli bir destek olmakta.

BTK’nin servis sağlayıcılarına gönderdiği belgeye göre bu zorunluluğun sağlanması için üç aylık süre mevcut. Üç aydan sonra yeni aboneler, Güvenli İnternet‘i aktif bir şekilde kullanıma başlayabilecekler. Ayrıca abonelik başladıktan sonra kullanıcılar istedikleri zaman servisi iptal edebilecekler.

Peki siz söz konusu karar hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir