ASELSAN, TUSAŞ’tan 1.5 milyar TL’lik sipariş aldı!

ASELSAN, TUSAŞ’tan 1.5 milyar TL’lik sipariş aldı!

0

Türkiye’nin savunma sanayii şirketleri iş birliği yapmaya devam ediyor. Son olarak ASELSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında bir anlaşma sağlandığı belirtildi. Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada 48 milyon dolarlık anlaşma için imzalar atıldığı belirtildi.

ASELSAN, TUSAŞ helikopterleri için 48,7 milyon dolarlık sipariş aldı

ASELSAN, TUSAŞ’ın geliştirmekte olduğu Özgün Helikopter Projesi kapsamında aviyonik ekipman tedariği için 48 milyon 760 bin dolarlık bir sipariş aldı. Günümüz kuruyla yaklaşık 1,5 milyar TL’yli bulan bu rakam, ASELSAN’ın aviyonik ekipmanları üretmesini sağlayacak.

Özgün Helikopter Projesi ile TUSAŞ, Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve dünya pazarına da satılabilecek bir helikopter geliştirmeyi hedefliyor. ASELSAN bu projede helikopterin elektronik sistemleri ve aviyonik ekipmanları gibi kritik unsurların tedarikçisi olacak.

Helikopter projesine ek olarak TUSAŞ için gözler Milli Muharip Uçak’a (MMU KAAN) çevrilmiş durumda. Milli Muharip Uçak, geçtiğimiz ay ikinci uçuşu başarıyla gerçekleştirdi. Buna göre KAAN, ikinci uçuş testinde 10.000 feet irtifada 230 knot hıza ulaşarak 14 dakika havada kaldı.

Türkiye son yıllarda TUSAŞ, Baykar, Alp Havacılık, Roketsan, Aselsan gibi havacılık şirketlerinin yaptığı atılımlarla dikkatleri üzerine çekti. Otokar, BMC, Nurol Makine gibi özellikle kara araçları konusundaki şirketlerinde adını duyurmasıyla rakamlar artmaya başladı.

imza-atildi-mmu-kaan-yerli-motor-geliyor

2022 yılında 4,4 milyar dolar seviyesindeki ihracat değeri 2023 yılının Kasım ayında ise yüzde 10’luk artışla toplamda 4,8 milyar dolara ulaştı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/aselsan-tusas-ozgun-helikopter-anlasmasi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir